Drganie obrazu w niektórych ujęciach.
Witam
Wyrenderowałem film do mpeg-2 i podczas oglądania niektóre sceny drżą tzn obraz skacze, że az oczy bolą. Myślalem że to wina przeplotu ale zmieniłem go to znów inne drżą a tę które wcześniej są ok. Poza tym mam wrażenie jak by ubyło "klatek" z 25 na mniej bo podczas szybkich ruchów obraz sie rozmazuje.
Oryginalne pliki były w formacie *.MOD z kamery jvc i *.mov z kodaka.
Wszystko przekonwertowałem do mpeg-2 programem Total Video Conventer i te pliki obrabiałem w Sony Vegas.
W projekcie Field order ustawione na None(Progressive Scan) a Pixel Aspec na 1.
W ustawieniach renderowania przeplot zmieniałem kolejno i bez zmian.
Odpowiedz
Pewnie zmieniałeś przeplot w opcjach renderowania, zmień przeplot (kolejność pól) tylko w opcjach tych klipów, które drżą.
Pamiętaj też: dobrze jest(jak jest przeplot) pracować na takiej samej rozdzielczości w jakiej został nagrany materiał.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Dziękuję, ale jak zmienić przeplot w wybranych klipach?
Odpowiedz
Klikasz PPM, wybierasz Properties i tam w zakładce Media będziesz miał pozycję Field Order.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
ok juz zrobiłem. Wszystkie klipy w preferencjach automatycznie ustawione było na:
FIELD ORDER none (progressive scan) i aspect ratio 1,45.
Zmieniłem FIELD ORDER na upper field first a w renderingu na Lower (buttom) field first .
Ustawienia projektu to FIELD ORDER none (progressive scan) i aspect ratio 1 (square)
Jest ok. na monitorze zmykłym i na telewizorze zwykłym.
I mam pytanie czy na plazmie albo LCD może być różnica?
Odpowiedz
Polecam zapoznanie się z podstawami :>
Warto wiedzieć jak co działa :) Będzie Ci łatwiej zrozumieć niektóre rzeczy przy montażu. I trochę historii się przyda! :D
Odpowiedz
No tak czytałem już część tych art. tylko zastanawia mnie jak to w praktyce wychodzi bo np podaja aby aspect ratio dla formatu 16:9 ustawiać na 1,45 a na forach czaytam aby ustawić na 1 (square) . Dlatego teoria teorią a praktyka praktyką.
Odpowiedz
Cytat:podaja aby aspect ratio dla formatu 16:9 ustawiać na 1,45 a na forach czaytam aby ustawić na 1 (square) .
Erm, nie wiem kto Ci tak podaje. Aspect Ratio głównie (ale, nie tylko) zależy od rozdzielczości wideo. Trudno to wytłumaczyć w jednym poście. Głównie chodzi o proporcję "pixela". Dla HDV 1080 aspect ratio wynosi 1,33 podczas gdy dla HDV 720 wynosi 1 mimo, iż są to obydwa "16:9" :-) Jeżeli w projekcie HDV 1080 ustawiłbyś aspect ratio na 1 to wyszedł by Ci obraz 4:3 :) Otwórz Vegasa, pobaw się z ustawieniami projektu, etc.

Polecam Ci tę stronę. Co prawda po angielsku, ale jest dużo obrazków oraz animacji więc szybko trafia do głowy.
Odpowiedz
To link to strony TU na której pisze min "Ważne żeby nie bawić się Pixel aspect ratio - należy ustawić "1,0000 (Square)" gdyż jest to na ogół używany kształt pixeli"

Oczywiście widać w vegasie jak się zmiania preview po zmianach pixeli lecz podczas renderowania i ustawienia tam formatu 16:9 ( w moim przypadku) nie widze różnicy czy projekt był w aspect ratio 1 czy 1,45.
Odpowiedz
Ten tutek który przytaczasz jest kierowany domyślnie do fanów umieszczania filmów na YT itd. A tam piksel jest kwadratowy. Ogólnie problem większości tego forum (i nie tylko) polega na ślepy stosowaniu jakiś porad, bez zrozumienia (a co gorsza chęci zrozumienia) jak to wszystko działa. Stąd porażki.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości