Usuwanie echa.
Witam, to mój pierwszy post na forum. Mam problem z filmem. Gdy nagrywałem do niego dźwięki było w nich sporo szumów, więc usunąłem je w audacity. Teraz niestety słychać spore echo gdy są wymawiane dialogi. Czy da się usunąć to za pomocą Sony Vegas? Jak tak, to proszę o pomoc.
Odpowiedz
Nie, Vegas - owszem - ma sporo wtyczek audio, ale nie aż tak zaawansowanych jak oczekujesz - to jest program do obróbki video.
Z resztą nie wiem, czy uda Ci się cokolwiek z dźwiękiem zrobić nawet na profesjonalnym programie - podejrzewam, że pisząc "echo" masz na myśli pogłos wynikający z charakterystyki akustycznej pomieszczenia i dużej odległości mikrofonu od osoby mówiącej.
Jeśli robisz film, to najtańszą i najlepszą opcją będzie postsynchrom, czyli ściągniesz aktorów do studio i niech spokojnie w zaciszu domowym i z mikrofonem w ręku ponownie nagrają wszystkie kwestie, które wymówili wcześniej.

A na przyszłość radzę podejrzeć / poszukać / poczytać, jak sobie filmowcy radzą z dźwiękiem.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Podobnie jak przesterowanie - zasadniczo wada nieusuwalna.
Odpowiedz
Jasne, rozumiem. Dzięki za profesjonalne i szybkie odpowiedzi. Echo wynikało z tego, że usunąłem szumy używając Audacity. No ale rozumiem. Vegas jest świetne do obróbki video, a nie audio ;)
Odpowiedz
Vegas swój rodowód wywodzi właśnie z obróbki audio i całkiem nieźle się w tej roli sprawdza. Funkcjonalności wideo doszły niejako jako dodatek :)
Zależy czego oczekujesz, teraz programy typowo do audio poszły swoją drogą, Vegas swoją. A rzeczy takie jak echo czy przester po prostu nie usuniesz. Możesz próbować łagodzić, ale po prostu tak to nie działa.
Odpowiedz
Usuwanie szumu też powoduje zniekształcenia dźwięku, które są podobne trochę do echa. Najbardziej podobne jest to do brzmienia bardzo mocno skompresowanego materiału.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości