Odezwa - zapytanie do adminów i moderatorów
Do miłościwie nam panujących adminów, moderatorów. Nie ukrywam, że chciałem w tym momencie pojechać ostro mięsem i ulżyć sobie co nieco, ale w związku z tym, że u siebie nie toleruję takich wybryków, nie będę tego robił u kogoś.
Zależy mi na utworzeniu fajnego community użytkowników Sony Vegas i spółki. Bez tego wszelkie nasze prośby, petycje, akcje "abolicyjne" są tylko stratą czasu. W związku z tym, że po paru ruchach "porządkowych" znowu zaczyna się robić - delikatnie mówiąc "wiocha", chciałem Was prosić o jasne sprecyzowanie kierunku rozwoju tego forum. I nie chodzi mi o ekstremalne praktyki zamordyzmu, jakie wprowadziłem u siebie (forum było wąskotematyczne i niszowe, i tak miało być). Vegas jest jednak produktem względnie popularnym i trzeba wyciągnąć jakieś złoty środek. W tej chwili zjawia się mnóstwo kolesi (sorry ale nie mam innego określenia), którzy mają serdecznie w dupie wszystko, ale potrzebują odpowiedzi "jak najszybciej". Człowiek stara się pomóc, tłumaczyć, potem nawet taki koleś reputa nie da.
Na pewno będę tu zaglądał, ale określcie jasno panowie. Czy idziemy w kierunku "przygotowalni YT" - jeśli tak, to w sumie darujmy sobie wszelkie dyskusje o jakości, technikach telewizyjnych i w ogóle poruszajmy się może wokół Vegas Studio. Do tego dogadać się z jakimiś portalami o grach i chociaż pożytek z bannerów będzie.
Czy może jednak mierzymy trochę wyżej?
Określcie się proszę, w jakim kierunku zmierza to miejsce, jak można pomoc w rozwoju? Oprócz tutorali oczywiście. Może wypracujemy jakoś politykę reklamową żeby ściągnąć tu ludzi? Ale zanim ich ściągniemy - jaki target?
Wielka prośba - zdeklarujcie się jakoś.
Tu chciałem oddać sprawiedliwość Bunchowi. Narzekałem na niego, jest uparty jakoś osioł, ale jest z tego pożytek, bo stara się mimo wszystko rozwiązać problem i coś daje od siebie.
Dla odróżnienia maile z ostatnich dwóch tygodni co niektórych nowych userów są żenujące i po prostu łapy opadają. Forum jednak jest już mocno rozbudowane, i szkoda byłoby to jakoś zaprzepaścić.
Więc, panowie szlachta - jakie macie pomysły i propozycje na rok 2010?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Sam widzę co się dzieje ostatnio na forum. W sumie na początku jak forum się rozwijało nie myślałem nawet, że stanie się, aż tak popularne (w pewnych kręgach oczywiście). Osobiście to z miłą chęcią bym banował bez pytania za czasami dość idiotyczne pytania albo jakąkolwiek chęć do szukania informacji. W pewnym momencie (całkiem niedawno) myślałem, aby pchnąć to w stronę bloga/portalu. Z tym, że samemu prowadzić coś takiego jest nie tyle trudne co czasochłonne dla jednej osoby(w dodatku mam miliony innych zawsze spraw, jak zresztą pewnie każdy). Chodzi mi tutaj coś w rodzaju internetowego magazynu. Kilku/kilkunastu użytkowników, którzy znają się narzeczy dostają prawa do pisania artykułów i rozwijamy magazyn. Lecz tutaj pojawia się kilka "ale".

Zapewne nikt za darmo tego robić nie będzie chciał, a ja nie dysponuję takimi finansami, aby płacić za ciekawy content. Co prawda można byłoby się jakoś dzielić pieniędzmi z reklam, ale te które są teraz w sumie nawet nie zarabiają bo i tak z 85-90% muszę dopłacać ze swojej kieszeni(nie mam tutaj oczywiście do nikogo żalu czy coś takiego). Więc to też by odpadało przynajmniej na ten czas.

Na pewno nie chcę nastawiać tego forum tylko i wyłącznie pod YT, bo jak by to się skończyło każdy już chyba wie :) Milion dzieciaków zadających te same pytania, nie rozumiejących podstawowych zagadnień, oni po prostu chcą wrzucić filmik i już! Po co mam się uczyć programu, ściągam, crackuje i ma działać, najlepiej niech wszystko za mnie robi! Na pewno w tą stronę forum nie zejdzie.

Poleci fala banów, trudno. Zawsze jeszcze można zrobić dodatkowy dział, dla dzieci jutube, ale to nie rozwiąże problemu. Może podczas rejestracji jakaś całka do rozwiązania? :>

Cytat:Tu chciałem oddać sprawiedliwość Bunchowi. Narzekałem na niego, jest uparty jakoś osioł, ale jest z tego pożytek, bo stara się mimo wszystko rozwiązać problem i coś daje od siebie.
Tutaj Ci przyznaje rację. Bunch jest tutaj dobrym przykładem. Trzeba tylko chcieć.

Naprawdę, bardzo bym chciał, aby na forum były poruszane tematy takie jak sama technika montażu, jak w ogóle kadrować, jak operować światłem, dźwiękiem, etc. lecz jak już taki temat zaistnieje to tak naprawdę wypowiada się wtedy garstka ludzi.

Osobiście bym wolał, tak jak już wspomniałem wcześniej, aby strona przybrała formę bloga/portalu. Szablon w wordpressie to nie jest żaden problem, bardzo dobrze pracuje się z tym systemem, jest przeze mnie sprawdzany już z parę lat. Tylko, czy znalazłby się ktoś kto chciałby pomóc w tworzeniu czegoś takiego? Wtedy byśmy cały content kierowali w stronę bardziej zaawansowanych użytkowników, a forum mogło by być wtedy dla wszystkich. Wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem. Zachęcam wszystkich do dyskusji, ponieważ to forum jest dla nas, a nie dla 10 userów ;]
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Niestety tak bywa - pewnie 90% użytkowników forum chciało by właśnie aby program robił wszysko - tak jak napisałeś: ściągną, scrackował i ma działać.

Co do pomysłu z blogiem/protalem - sam myślałem nad tym trochę i stwierdzam, że to nawet dobry pomysł. Przeszukując google znalazłem dość ciekawy portal: http://www.filmmakeriq.com - blog, gdzie znajdują się wszystkie informacje tworzenia filmów offowych - rozumie że o takie coś ci chodzi. Z drugiej strony jednak z filmami amatorskimi jest cieńko, co można zobaczyć na przykład na forum KameraAkcja.

Ja sam wolałbym, aby to forum raczej służyło rozmową:
Cytat:technika montażu, jak w ogóle kadrować, jak operować światłem, dźwiękiem, etc.
a nie wciąż powtażające się pytania np. "Brak obrazu" czy "Jak spowolnić film".
Odpowiedz
No "jak bywa" to wiem, efixa prowadzę od 10 lat, wiem, jak jest z autorami (czy raczej z ich brakiem), też dokładam do interesu. I sporą część userów chciałem rozstrzelać dla przykładu. Ale pytanie dotyczyło kierunku rozwoju, w którą stronę pójdziecie. To jest o tyle istotne, że - może jeszcze nie zdajecie sobie z tego z prawy - za chwile Tomislater skończy studia i zajmie się czymś pożytecznym ;) reszta zacznie i co? Właśnie dlatego, że nie ma autorów, nie ma kto pisać za friko, a do płacenia za informacje jest jeszcze mniej chętnych (skoro 99% jedzie na lewiźnie?) to jedyną szansą na ściągnięcie autorów jest właśnie jasne sprecyzowanie kierunku. Bez takie "biznesplanu" w pewnym momencie zaczniemy w kółko odpowiadać na te same pytanie i j..ć ludzie "sprawdź w googlach" i "było"
Odpowiedz
Jeżeli chodzi o kierunek rozwoju to z miłą chęcią zmierzałbym do tego, aby targetować w ludzi, którzy już są obeznani z programem, kręcą własne filmy, ogólnie interesuje ich filmoznawstwo i w przyszłości chcieli by wykonywać z tym właśnie związany zawód czy po prostu dla swojej własnej przyjemności montować filmy. Owszem, mało obeznanym ludziom z programem trzeba pomagać, etc. ale przecież do każdego programu dołączana jest instrukcja, nawet jak delikwent ściągnie z neta to i tak ma manuala w którym praktycznie krok po kroku jest wszystko wyjaśnione. Nie wiem, jak np. mogę komuś pisać jak się powinno korzystać z velocity, volume, fade out/in. To są takie podstawy, że dla kogoś kto już w tym siedzi to jest po prostu śmieszne.

Już miałem kilka razy zamiar to po prostu rzucić i się nie przejmować, forum by umarło śmiercią naturalną. Lecz no zebraliśmy bardzo dużo informacji na temat samego programu, które przydały się pewnie nie jednemu więc bezsensu było by takie coś niszczyć.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Wprowadzenie równolegle do forum czegoś na kształt serwisu z artykułami to moim zdaniem dobry pomysł. Oczywiście zainteresowani nimi będą raczej ludzie, którzy poważniej podchodzą do tematu, a nie szukają tylko tutoriala "jak zrobić smoka 3D w trzech krokach". Problemem jest oczywiście znalezienie autorów, którzy będą się udzielać za free, ale czy na innych tego typu serwisach jest inaczej?
Natomiast całkowita rezygnacja z forum na rzecz blogopodobnego tworu to chyba ślepa uliczka. Uniemożliwia to w dużym stopniu wymianę doświadczeń i pomysłów, a na tym przecież opiera się do tej pory ten serwis. I poza wspomnianymi wyjątkami można tu znaleźć naprawdę ciekawe pomysły i rozwiązania bardzo nietypowych problemów.
(04-19-2010, 23:10)tomislater napisał(a):  (...)lecz jak już taki temat zaistnieje to tak naprawdę wypowiada się wtedy garstka ludzi.(...)
Dlaczego? Bo większość, którzy zainteresują się tym tematem przeczyta go dokładnie i zapamięta. Nie muszą pisać dla samego pisania, chyba że mają jakieś pytania. Zauważ, że sporo dobrych tutoriali jest oglądana po setki razy a pod nimi są 2-3 pytania o jakieś szczegóły. Chyba jest to lepsze, niż kilka stron z komentami typu "dobry tutek, odwiedź moją stronę"?
Natomiast kwestia powtarzanych ciągle pytań... Tego się nie uniknie na ogólnodostępnym forum. Zawsze trafi się ktoś, kto zobaczy słowa Vegas i forum, zarejestruje się i palnie pytanie. Natomiast jest pewne rozwiązanie, które pozwala choć w pewnym stopniu zmniejszyć zalew takich pytań. Nie wiem, na ile pozwala na to silnik forum, ale może okres karencyjny dla nowych użytkowników? Np. po rejestracji przekierowanie do regulaminu (i tak nie przeczyta go większość) i okres kilku dni z zakazem zakładania nowych tematów? Albo po założeniu byłby on publikowany dopiero po zaakceptowaniu przez moderatora?
Niestety nic nie poradzimy na to, że młodzi nie chcą się uczyć sami (generalizuję, znam osobiście wyjątki, również tutaj), chcą mieć wiedzę podaną na tacy a jeszcze lepiej, jak sama im wpłynie do główki. Można jedynie takie jednostki eliminować lub upominać. Jeśli jedna ze stu takich osób zostanie nawrócona, będzie dobrze:)
Odpowiedz
Młodzi po prostu przystosowują się do obecnych warunków - jeśli pozwala się im na taką drogę zdobywania informacji, to czemu mieliby jej nie wykorzystać i to najszybciej jak się da (częstokroć niejednego forumowicza doprowadzając do szewskiej pasji). Forum posiada już sporą bazę wiedzy i można byłoby pokusić się o to aby maszyna uczyła pokory nowych - zmodyfikowanym interfejsem dodawania wiadomości (nam też może się to przydać).
Formularz dodawania nowego postu mógłby się składać z trzech etapów:
1 ) Podawanie tematu wiadomości - taki skromny pasek tekstowy, ale po zatwierdzeniu podanego tematu można wymusić na użytkowniku jego poprawne formułowanie - czyli nie przepuszczać dalej kogoś kto wpisał tylko "pliz help", "pomocy", "problem" ... bądź naćkał wykrzykników
2 ) Etap wyszukiwania - wstępnie sformułowany prawidłowy temat może posłużyć do znalezienia w bazie podobnych wpisów lub taktujących o zagadnieniach z tematu bądź w ekstremalnych przypadkach jeśli temat się powtórzył, mógłby skierować do założonego już wątku dyskusji. Generalnie byłaby lista wyników z zagadnieniami do których może szukający pomocy wejść i przeczytać, zanim przejdzie do punktu trzeciego. Przycisk kontynuacji generalnie musi być na samym dole aby użytkownik przynajmniej pobieżnie przejrzał wyniki wyszukiwania.
3 ) Etap pisania treści postu - tutaj już standardowo.
Z autopsji - jeśli wszystko byłoby akceptowane przez człowieka, to czasami mogłyby się zdarzać sytuacje, że piszący zapytanie szybciej by "uciekł" z forum (bo jakikolwiek dyżurujący moderator/admin pojawiłby się kilka dni po napisaniu postu).
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Panowie, tylko jedna rzecz - ja nie nawołuje do nie wiadomo czego, cenzury, zamordyzmu - tylko o jakieś określenie kierunku. Jest sobie strona "Największe forum Sony Vegas" - no super. Ileś osób się na nim udziela, nawet SONY się tym zainteresowało. Póki co, autor ma fantazję i środki (i czas!) by to utrzymywać a ruch jest minimalny. Być może się zwiększy, kto wie. W którymś momencie całość oprze się o kasę, lub kto ma tego interesu pilnować. I teraz zobaczcie - całkiem spora grupa osób inwestuje w to swój czas, tworząc coś tam. Przy takim "nijakim" statusie tej strony - ot jedno z wielu for dyskusyjnych, nagle to wszystko może wyparować. Autorów takie coś sorry, ale zniechęca.
Z drugiej strony zmiana koncepcji, to już teraz, przy tej ilości listów, to masa, masa pracy, nie wiem, czy ktoś realnie chciałby się zabrać do tego i jakoś porządkować, a np. tutoriale w formie wpisu na forum - są wg mnie totalną pomyłka. To jest fajne, jak masz 10-20 pierwszych tematów.
Czasem tematy są zamykane - a wcale podane w nich rozwiązanie nie są ani pełne, ani jedyne. Czy forma wiki albo czegoś w tym stylu nie byłaby jednak odpowiedniejsza? "Młodzi" nie szukają, bo szukanie na forum to sorry, ale grzebanie w śmietniku. I to niezależnie od forum, stwierdzam ogólnie. Może w te stronę by trzeba?
Odpowiedz
Nie mam zielonego pojęcia w jaką stronę ma iść forum, choć forma Wiki jest bardzo kusząca i moim zdaniem najbardziej przystępna.

Jeśli chodzi o możliwości silnika to można automatycznie dawać nowych do grupy, która może tylko czytać, a po np 2 tygodniach przechodzi do zwykłej, gdzie można normalnie pisać, tu silnik nie stanowi problemu.
Odpowiedz
Może ja się wypowiem. Ja chciałbym by to forum szło w mniej/więcej tą stronę co idzie. Co do:
Cytat:"Młodzi" nie szukają, bo szukanie na forum to sorry, ale grzebanie w śmietniku.
- to częściowo prawda, dlatego można by tematy, z którymi jest najwięcej kłopotów dać do FAQ. Nie wiem czy się da, ale można by ustawić, żeby nowemu użytkownikowi jak będzie chciał napisać temat w dziale Pomoc wyświetliło się FAQ i możliwość przejścia dalej, na samym dole. CO o tym sądzicie???
[Obrazek: awesomestalker2.png]
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości