[Pomoc] pilnie potrzebuje paru info...
Witam, mam taki problem... Od niedawna siedzę w Vegas Pro i jeszcze wielu rzeczy nie umiem, dlatego zwracam się do was z pomocą.

1. Jak ustawić kontrast fragmentu filmu? Chodzi o to że w niektórych momentach kamera nagrała ciemniej otoczenie niż resztę filmu i chce to rozjaśnić. Podejrzewam że muszę wyciąć ciemniejszy fragment i rozjaśnić go, lecz nie wiem jak to zrobić.

2. Jak na z fragmentu filmu wyciąć kawałek lewej strony ekranu. Potrzebne mi to, gdyż ktoś mi wszedł lekko w kadr, a ponieważ kamera była cały czas nieruchomo, to chcę uciąć z poprzedniej sceny i nałożyć to na siebie.

3. Jak dokonać przybliżenia jakiejś części filmu... Potrzebne mi to gdyż chcę śmieszne sceny dać na koniec koło napisów w rogu.

4. Zapisywanie - jak zapisze swój projekt, to potem sa problemy z jego otworzeniem... Na przykład robi mi mnóstwo plików o końcówce veg1.sfap0, a i tak projektu nie ma ;/

5. W jaki format najlepiej skonwertować, aby była jak najlepsza jakość filmu?

PS. Proszę o szybką pomoc, gdyż chciałbym dotrzymać terminów.
1. Brightness and contrast
2. Za dużo pisania :0
3. Track Motion lub Even pan/crop
4. Zapisuje się ctrl+s no chyba że ci chodzi o renderowanie - masz w tutorialach. a i pliki veg1.sfap0 to są pliki tymczasowe.
5. Avi bez kompresji.
A może mi ktoś opisać 2. bo to jest najważniejsze ze wszystkich.
Co do drugiego to pobawiłbym się Cookie Culter i np Top left Portait , z tym w zależności od klipu ciężko uzyskać dobry efekt aby taka manipulacja był całkowicie niezauważalna .
Pewnie istnieją inne sposoby ale spróbować możesz ;)
Cookie culter ->Top left Portait , w ustawieniach border na 0 a Repeat Y na 2 , Size ustawiasz szerokość paska , ustal położenie tak aby było widać to co ma zastać widzialne . Na scieżke niżej dajesz fragment klipu w którym nikt nie wchodzi Ci w kadr . Zastrzegam jednak że wszelkie cienie , zmiany natężenia światła itp sprawią że to może być zauważalne w mniejszym bądź większym stopniu :)
(04-17-2010, 7:40)vm-rexor napisał(a):  To nie takie proste - tak się tego nie robi. Compositing mode raczej powinien pozostać w trybie source alpha, natomiast ujęcia nakładane muszą zostać albo poddane zabiegowi kluczowania różnicowego, albo korzystając z dynamicznych masek pozostawiasz na tych dodatkowych ścieżkach (2, 3) tylko to, co jest naddatkiem (samochody + ich cienie). Maski dynamiczne możesz wykonać tylko w wersji PRO Vegasa.
Pokrótce o kluczowaniu różnicowym. Bierzesz fragment materiału na którym nie ma samochodu, wrzucasz go na jedną ścieżkę, jeśli jest krótki, powielasz go tak aby był na tyle długi co materiał do wykluczowania. Na drugą ścieżkę wrzucasz materiał z samochodem. Masz teraz 2 ścieżki, jedna z podkładem, druga z podkładem i autem teraz trzeba poeksperymentować z compositing mode na ścieżce najwyżej umieszczonej (pierwszej) - generanie musi to być tryb odejmowania lub różnicy a efekt ma być taki, że tam gdzie jest tło, powinno być wszystko czarne a tam, gdzie samochód, powinien być on widoczny, choć nie w takich kolorach w jakich go chcesz mieć. Renderujesz to do pliku, wyrwnderuj też sobie z tego projektu plik z samochodem w tle (abyś potem nie miał problemów z synchronizacją obu plików).
Teraz w nowym projekcie wrzucasz plik z wygenerowaną różnicą, na niego nakładasz efekt "Mask Generator" i tak go ustawiasz, aby pixele samochodu były białe (maksymalnie - żadnych odcieni szarości, może poza cieniem) a reszta czarna. Teraz jako drugą ścieżkę dodajesz tą z tłem i samochodem i zmieniasz tryb compositing mode pierwszej na multiply (mask)... i podobnie czynisz z drugą a trzecia będzie tłem dla tych dwóch.
Teraz wiesz. Za jakiś czas zrobie tutorial wyjaśniający to.
Ok ok, ale ja potrzebuje to na teraz, gdyż mam terminy ;p
2. Na jedne warstwie klip z gościem który wszedł w kadr, na drugie warstwie "czysty", potem pan/crop -> maska -> feather + w razie potrzeby color corrector
5. Avi bez kompresji bezsensownie obciąża dysk. Avi z kompresją bezstratną lub jakimś dobrym kodekiem motion jpg.

Ogólnie po ch... się za to zabierasz i zobowiązujesz coś zrobić na termin, jak totalnie nie kumasz o co biega w obróbce wideo? To jakbyś złapał zlecenie na budowe domu i szybko się dopytywał z czego zaprawę murarską umieszać i jak głęboko fundamenty wykopać. I do tego kradzioną łopatą.
Umiem podstawowy montaż który zrobiłem... Chce jeszcze trochę podtuningowac, bo w sumie taki już mogę oddać.

Co do 2. niech mi ktoś powie jak wyciąć kawałek z obrazu (lewą stronę) i nałożyć na klip wyżej. Dogielem już fragment klipu gdzie to miejsce gdzie ktoś wchodzi mi w kadr jest puste. Teraz muszę wyciąć pasek z lewej strony i nałożyć (co chyba mogę zrobić zamieniając pierwszeństwem paski z klipami).
Zrobiłem cookie cuterem, jak kolega poradził i wszystko pięknie, tylko mi się niemiłosiernie tnie w tym momencie... Jak skonwertuje w avi też się obraz będzie tak ciął?
Nie nie będzie, przecież to już będzie zapisane w pliku wideo. <facepalm>
Nie udzielam odpowiedzi na PW.