Nowy Vegas (9d)
Wyszła właśnie (tzn. teraz zauważyłem...) poprawka do Vegasa, z ciekawszych rzeczy (dla mnie...):
- plugin do balansu bieli
- import plików wielowarstwowych PSD
- parę nowych skryptów: Remove Letterboxing, Render Audio Tracks, Resize Generated Media, Stereo To Mono.
- snapshot kopiowany do schowka jest w locie "odprzeplotowywany", kiedy zapisywany jest do pliku wprowadzana jest korekta piksela (nie sprawdzalem jeszcze jak to dział, ale albo chodzi o informacje o aspekcie w pliku, albo np. o zapisanie klatki 720x576 we właściwym formacie PAL czyli 768x576)
- możliwość wypalenia DVD prosto z Timeline,
- wtyczki The Mastering Effects Bundle 2 z Sound Forge Pro 10 są teraz dostępne w Vegasie (tzn. widoczne),
- cała masa różnych "fixów", czyli poprawki błędów w programie.

Oczywiście zmian jest więcej, można o nich poczytać przy okazji pobierania, dużo dotyczy sprzętu z wyższej półki (XDCAM itd.) więc nie pisałem.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
To czas potestować. Wiesz może kiedy 10 się pojawi?
Odpowiedz
Wiem tylko, że na pewno nie w najbliższym czasie, myślę, że jeśli już to raczej na jesień, a osobiście stawiałbym nawet na przyszły rok. Co prawda teraz zaczął się wyścig związany z szałem na 3D, więc kto wie, ale sensu w tym nie widzę. Ja cały czas oczekuję drastycznej zmiany informatycznej i dodanie do Vegasa możliwości korzystania z popularnych dodatków w standardzie Adobe. Takich pluginów jak ma Premiere się w życiu nie doczekamy przy obecnej polityce, developerzy są średnio zainteresowani ich tworzeniem.
Odpowiedz
Dokładnie to co jest na Vegasie to dopiero przedsmak tego co nam oferuje Premiere, swoją drogą mogliby dodać obsługę CUDA podobnie jak mamy w Adobe CS 5 w Afterze i Premierce, lub choćby wsparcie dla kilku wątków. Znacznie przyspieszyłoby to pracę, bo teraz to zdarza mi się przy renderowaniu że mam większość czasu wykorzystany procek w 10-20%, co moim zdaniem jest śmieszne, bo nie po to inwestowałem w sprzęt aby się nudził.
Odpowiedz
Wracając na chwilę do 3D - Vegas 9 już teraz można zaprząc do obróbki 3D, i to bez stosowania czarodziejskich wynalazków typu Cineform3D. Może nie jest tak samo wygodne i wydajne, ale przynajmniej nie kosztuje $3000...
Odpowiedz
I jakie wrażenia z nowej wersji? Na forum Sony opinie są bardzo różne, jedno zachwyceni, u innych się wali.
Narzekają na import plików PSD - co prawda dodano import warstwowych PSD, ale dla równowagi wersja z "bezwarstwowa" (tylko z warstwą background") dla odmiany się nie importuje :)
Są też jakieś problemy (jeszcze nie próbowałem z pracą nad sekwencjami klatek. Chyba powitamy niedługo Vegas 9.0e :(
Odpowiedz
Mi dzisiaj wyskoczył błąd po dodaniu przejścia "Hard Flash" na klip AVI, ale już ładnie wysłałem raporcik :>
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Ja z kolei czekam na lepszą obsługę formatów cyfrowych (QT, 3GPP, YouTube MP4, etc.), i na możliwość ustawienia więcej niż trzech ścieżek VSTi. Edius to obsługuje, ale tutoriali do niego za dużo nie ma (BTW, zna ktoś dobre tutoriale do Ediusa 5, najlepiej po polskiemu?)
Odpowiedz
U mnie Flash Hard nie robi wywałki, dla odmiany Pro Titler nie działa.
Odpowiedz
To kto pierwszy obstawia, za ile dni wyjdzie wersja e? :>
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz