jak pracuje tvn i inne stacje telewizyjne
Jako, ze interesuje sie fotografowaniem i obrobka video mozecie wy wiecie w jaki sposob sa tworzone programy typu You Can Dance czy Fakty, ktore sa emitowane na TVNie.
Jak to jest, ze np. o godzinie 18:30 telewizja dostaje surowy material, bo ciut wczesniej wydarzyla sie jaka tragedia na swiecie, atak terrorystyczny, wybuch czy pozar, i telewizja jest w stanie zaprezentowac material zmontowany o godzinie 19:00 w Faktach i do tego material jest w HD? Przeciez rendering musi troche trwac, wiec troche mnie to zastanawia jak oni to robia, czy to wynika ze maja bardzo mocne komputery, czy stosuja inne techniki obrobki materialu.
Niestety ludzie na Targach Foto Video Film w Łodzi, na których miałem okazję być tydzień temu, pracują tam nie z powołania tylko z przyczyn wynikających z faktu, że muszą zarobić i dlatego nie byli mi w stanie odpowiedź na to i inne pytania, które mnie dręczą, więc liczę po cichu na Was forumowicze.
Czy materiał prezentowany przez N-telewizję to materiał 50p czy 25p?

Z góry dzięki
Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedz
Ostatnio siętym trochę interesowałem. You can dance jest montowane w czasie rzeczywistym, bez użycia komputera (poczytaj o mikserach video) i później przesyłane za pomocą satelity do centrali (coś w stylu serwerowni :D). A do składania materiałów (nie w HD ale już w przynajmniej 4K) służą kompuetery z Mac os połączone światłowodami do "stajni rednderowania" przykładowo takia stajnia w HollyWoodskiej to 1000 procesorów i5 (4x3ghz) - oczywiście tak w zaokrągleniu - to jak już powiedziałem idzie światłowodami do maców, gdzie jest montowana cała reszta. Później to już tylko wyrenderowany materiał leci do miejsca, gdzie jest to przchowywane.

Co do drugiego pytania - napisałeś z błędem ponieważ 50p - pełne 50 klatek na sekunde, raczej ci chodziło o 50i - 50 półobrazów na sec - czyli razem 25 pełnych klatek na sekunde.
Odpowiedzi na to pytanie nie jestem pewien - N to całkowicie cyfrowa telewizja czyli raczej będzie 25p
Odpowiedz
Ok dzieki za odpowiedz, co do mojego pytania to sie wlasnie nie pomylilem. Caly czas draze temat kamery TM700, ktora nagrywa w 50p i sie zastanawialem skoro to jest kamera amatorska, ktora nagrywa w 50p, to pewnie 50p w kamerach profesjonalnych byl od dluzszego czasu i stad moje pytanie czy N-ka jest nadawana w 50p czy 25p.
Co masz na mysli piszac w swoim poscie 4K?
Ciekaw jestem ile czasu zajmuje rendering materialu zlozonego (choc wiem ze to jest wzgledne pojecie) materialu 10 minutowego w takiej stajni renderowania.
Odpowiedz
4K: http://www.4kvideo.psnc.pl/technology.php Przecież jest google, to był drugi wynik w wyszukiwarce. N nadaje w formacie HDTV.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
zobacz ofertę firmy http://www.newtek.com
Odpowiedz
Nie wiem jak w TVN, ale z tego co mi się obiło o uszy - w Polsacie wykorzystywane są systemy Avid-a, które są zbudowane trochę jak klaster i terminale - stacja robocza jest odpowiedzialna za wyświetlanie a co się da, liczy (w tle, podczas pracy montażysty) "wielka szafa". To już nie są systemy takie jakie mamy u siebie w domu czy w małych firmach zajmujących się postprodukcją i montażem.
W pewnym sensie malutką namiastką tego systemu jest rendering sieciowy dostępny w Vegasie, jak masz kilka komputerów, to warto go wypróbować - z resztą licencja pozwala do tych celów na zainstalowanie Vegasa na trzech maszynach.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
aha rozumiem, a czy te systemy Avid to sa jakies gotowce czy sa specjalnie budowane pod zamowienie danej stacji telewizyjnej?
Odpowiedz
Raczej są to produkty na zamówienie:

http://www.avid.com/US/specialoffers/unity-medianetwork
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
http://www.for-a.com/products/hvs5000/hvs5000.html
Odpowiedz
(04-28-2010, 6:50)vm-rexor napisał(a):  W pewnym sensie malutką namiastką tego systemu jest rendering sieciowy dostępny w Vegasie, jak masz kilka komputerów, to warto go wypróbować - z resztą licencja pozwala do tych celów na zainstalowanie Vegasa na trzech maszynach.

Tutaj dla potomnych dodam, że muszą to być maszyny fizyczne. Vegas wykrywa maszyny wirtualne i nie pozwala się na nich zainstalować. :(
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości