usuwanie przeplotu w vegasie
Witam!

Mam material nagrany w 50i. Jakie powinny byc ustawienia w Vegasie aby wyrenderowac material "progressive" i jak najmniej na tym stracic. Wiem, ze w te strone konwersja jest zawsze stratna, ale prosze poinstruujcie mnie jakich tak naprawde ustawien uzyc? Czy powinno sie uzywac:
- 25 (PAL) czy 24 (FILM)
- Upper field first - a jak jest roznica miedzy upper field first a tym drugim ustawieniem? "upper field first" oznacza jak wiadomo "gorne pola najpierw", ale co sie pod tym kryje i jakie to ma znaczenie na finalny wyrenderowany material
jakich innych ustawien uzyc?

Prosze o pomoc
pozdrawiam
Odpowiedz
Cytat:Mam material nagrany w 50i.
Ale co 50i? Podaj rozdzielczość. Oczywiście jeżeli jest to 50i to wybierasz PAL, jak jest 60i to wybierasz NTSC. Po prostu w w opcjach renderingu, zamiast Upper field first czy Lower field first wybierasz None (progressive scan) i czasami jeszcze się trochę rozdzielczością trzeba pobawić oraz pixel aspect ratio, ale musisz podać w jakiej rozdzielczości masz materiał wejściowy.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Chodzi mi o material zrodlowy w Full HD 1920x1080.
A czy jest sens w dzisiejszych czasach i jesli chodzi o zakup na pare lat - kupno kamery Sony, ktora nagrywa tylko material z przeplotem bez mozliwosci przelaczenia na progressive? Czy taka kamera to raczej zbedny wydatek i nieprzyszlosciowy?
Odpowiedz
Poszukaj w google hasla Smart Deinterlace, to dodatek do Vegas, wskakuje w zakladke FX jako efekt specjalny. Z moich prob i testow wynika, ze modul deinterlace najlepiej dziala jednak w Virtual Dub'ie, ten w opcjach Vegas nie przynosi ladnych wynikow, kompromisem jest dla mnie wlasnie ten Smart Deinterlace. Jestem amatorem, wiec moze sie myle. Moze niech sie ktos jeszcze wypowie.
Odpowiedz
Ale czy to oznacza, ze material zrenderowany np. do avi w Vegasie nalezy miec z przeplotem, a pozniej przeplot ten usunac w Virtual Dubie czy moze ustawic w Vegasie 25 (PAL) i None (progressive scan) wyrenderowac do AVI i w Virtual Dubie usunac przeplot? Prosze o info jak usunac wiec przeplot w Virtual Dubie? Jakie parametry zaznaczyc?
Odpowiedz
Ja np. ostatnio miałem materiał DV Widescreen. Zaimportowałem do Vegasa, to oczywiście był z przeplotem. Pixel aspect ratio zmieniłem na 1, rozdzielczość ustawiłem na 852x480 i oczywiście progressive scan. Działało, aż miło.
Odpowiedz
Znalazłem taki oto tutorial:

1)

tylko cały czas się zastanawiam, czy jeśli eksportuje materiał z vegasa do avi za pomocą poniższego tutoriala:

2)
Sposób na render

to czy należy najpierw wykonać to co w pkt 2) a na samym koncu usunac przeplot
czy należy najpierw usunąć kilkudziesiciogigabajtowego pliku AVI przeplot i pozniej wyrenderowac go do AVI zgodnie z tym co jest napisane w linku "Sposob na render" z punktu 2-ego?

Prosze o pomoc
Odpowiedz
(03-30-2010, 7:18)Kamyk79 napisał(a):  ...Prosze o info jak usunac wiec przeplot w Virtual Dubie? Jakie parametry zaznaczyc?

Zaznaczasz:
- Video -> Filters -> Add -> Zaznacz Deinterlace -> OK -> OK -> OK
Potem ustawiasz kompresje w Video -> Compression i na koniec File -> Save as
i voila !
Odpowiedz
Ok Tylko proszę powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Jak usunę przeplot w materiale avi wyeksportowanym z vegasa. Powiedzmy ze ten plik avi ma 50i i jak usune przeplot to material bedzie mial 50p? czy jak?
Odpowiedz
Jak usuniesz przeplot to będzie 25 klatek na sekundę. 50i oznacza, iż w ciągu jednej sekundy jest rejestrowanych 50 pól parzystych oraz nieparzystych obrazów na przemian.

Cytat:A czy jest sens w dzisiejszych czasach i jesli chodzi o zakup na pare lat - kupno kamery Sony, która nagrywa tylko material z przeplotem bez mozliwosci przelaczenia na progressive? Czy taka kamera to raczej zbedny wydatek i nieprzyszlosciowy?
Zaletą 50i jest płynniejszy obraz od 25p, jak wykonujesz gwałtowne ruchy to dość wyraźnie to widać. Ale przy produkcjach filmowych i tak jak najbardziej się stara nie ruszać kamerą. A zaletą 25p w stosunku do 50i jest to, iż migawka jest większa, a co za tym idzie więcej światła pochłania, co przekłada się na to, że w "ciemnym terenie" lepiej sprawdza się 25p :) Ja osobiście doradziłbym Tobie wybrać 25p, ale to moje zdanie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości