Wózek
Chciałbym przedstawić wszystkim wózek, jaki ostatnio zrobiłem. Do jego skonstruowania użyłem następujących części:

- jedna rurka 1 calowa, chromowana, (1,5m);
- 3 rolki jezdne na rurę, (wyglądają one dokładnie TAK );
- 3 nakrętki na śruby;

Półtora metrową rurkę pociąłem na 3 części (ale tylko dwie części użyłem) i ze spawałem je ze sobą w taki sposób:
[Obrazek: img2594tq.th.jpg]

Następnie do rurek dospawałem nakrętki:
[Obrazek: img2598q.th.jpg]

Później do tych przyspawanych nakrętek dokręciłem rolki jezdne;
[Obrazek: img2543i.th.jpg] [Obrazek: img2600b.th.jpg]

Na końcu u góry rurki zrobiłem otwory na statyw, aby móc go tam zamocować. Mój statyw posiada na nóżkach takie śruby dzięki czemu szybko i bez problemu mogę go zamontować na "Wózek"
[Obrazek: img2546v.th.jpg] [Obrazek: img2538f.th.jpg]

Taki gotowy wózek nakładam na "szyny" (znaczy się plastikowe rury jedno calowe). Droższym rozwiązaniem szyn mogą być tutaj rurki metalowe chromowane (takie same jakie użyłem do konstrukcji wózka). Zauważyłem że po metalowych rurkach wózek jedzie płynniej niż po plastikowych. Na razie rury (szyn) nie przymocowuje do niczego, po prostu kładę je, mniej więcej, równolegle do siebie. Nawet jeśli krzywo położę rury względem siebie, to jadący wózek sam sobie je ustawi ruch jest bardzo płynny ponieważ rolki jezdne mają łożyska i bardzo lekko się kręcą. Łączenie szyn czyli torów jest jak na razie najmniej dopracowanym elementem. Jeśli potrzebuje dłuższej jazdy niż 2 m to dołączam kolejne rurki - można to przedłużać ile się da, ale przy łączeniach rurek występują drobne drgania podczas przesuwania wózka.

GOTOWY WÓZEK WYGLĄDA TAK:
[Obrazek: img2536lu.th.jpg] [Obrazek: img2542.th.jpg] [Obrazek: img2539r.th.jpg] [Obrazek: img2541p.th.jpg]

Z SZYNAMI (TORAMI) TAK:
[Obrazek: img2530.th.jpg] [Obrazek: img2527j.th.jpg]

Plusy:
- Bardzo dobry płynny ruch, brak jakichkolwiek drgań;
- Możliwość rozkręcenia całości na części pierwsze;
- Mało hałaśliwe podczas przesuwania;
- Możliwość rozbudowy (dołączenia kolejnych elementów);
- Możliwość jazdy wózka bez "torów" na równej powierzchni;

Minusy:
- Ciężar, każda rolka jezdna waży prawie kilogram;
- Rurki (tory) można tylko położyć na w miarę prostej powierzchni, chociaż jeśli mamy nierówne podłoże to możemy rurki położyć np. na jakiś dwóch podporach (np. na krzesłach itp.)
- Nie poręczne trochę. Jeśli chcemy zabrać się z wszystkim jest zabawa :D rurki do torów mają po 2 m mam ich 6 do samochodu ledwo wchodzą :)
- na łączeniach rurek (torów) występuje delikatne drgania, prawie nie zauważalne.
- Cena. To trochę drogie rozwiązanie za same rolki zapłaciłem około 100 zł. Cały zestaw czyli rolki, rurki i śruby + robocizna około 150-200 zł
Odpowiedz
W bardzo ciekawy sposób wykorzystałeś swój statyw!
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Fajny pomysł, ale popracuj trochę nad spawaniem;). A wstrząsy na łączeniach można zniwelować do minimum. Łączysz kolejne rurki tak, jak bambusowe wędziska (w szynę wklejasz mniejszą rurkę, wchodząca na wcisk i łączysz tak kolejne), ale cięcie na łączeniu patrząc od góry jest po skosie. Wtedy kółka wjeżdżają na łączenie bardzo łagodnie i nie ma tej przerwy w poprzek, która powoduje wstrząs.
[Obrazek: szyny.jpg]
Odpowiedz
No ciekawy sposób z tym łączeniem będę musiał wypróbować go. A tak przy okazji... ty to wymyśliłeś sobie w głowie czy testowałeś to rozwiązanie? :) Niedługo zrobię jakiś filmik próbny to wam pokaże jak to wszystko działa :)
Odpowiedz
Widziałem to chyba na jakimś filmie, ale głowy sobie uciąć nie dam:) A testowałem zupełnie w innej dziedzinie bo w stolarstwie. Przy klejeniu takie łączenie po skosie ma większą wytrzymałość, ale przy szynach nie ma to znaczenia.
Odpowiedz
Chciałem przedstawić wszystkim, krótki filmik testowy z wykorzystaniem właśnie tego wózka :)

P.s. w tym filmiku wózek jedzie bez szyn po równej podłodze.
Odpowiedz
Co jak co ale wózek warty uwagi. Ujęcia płynne, zero zakłóceń(wstrząsy etc.) Może kiedyś sobie takiego sprawię ;D, ale najpierw dokończę pracę nad kranem.
Odpowiedz
No super! Ładne płynne ujęcia. Podobny wózek pokazywali jak zrobic w programie "Tajemnice super produkcji"
koszt około 50$
Odpowiedz
Muszę powiedzieć, że ciekawe ujęcia da się robić :)
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Powiem tak - ABSOLUTNA REWELACJA, jesteś genialny.
A materiały - pierwsza klasa. Tylko co Ci się tak nagle zaczął fotel trząść? :)
Zawsze lubię takie ujęcia, uwielbiam "pływające shoty" :)
Powinienem częściej tu zaglądać.
Powiedz mi tylko jakim sposobem uzyskałes tak płynne ruchy? Robiłeś to ręcznie? - przesuwając/pchając kamere na szynach?
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości