Zaawansowane (dla mnie) efekty
Witam. Mam pare pytań odnośnie wykonania efektów (wszystkie sprowadzają się do edycji filmów z gier):
1) Chciałbym zrobić taki efekt, że w trakcie skoku clip spowalnia (to umiem), a wróg powoli się "zamraża" (lekko niebieska barwa no i oczywiście coraz większe spowolnienie), aż w końcu staje w miejscu. Tu strzelam mu w łeb i zamiast krwi mam kawałki lodu. Da się coś takiego zrobić ???
2) Jak zrobić (latwo) efekt w rodzaju ognistych macek pod napisem ? Chciałem dodać efekt "turbulencji", zmienić kolor i dać na przeźroczyste, ale wszystko jest rozstawione "na pałe", a ja chce wychodzące od napisu.
3) Inna sprawa od napisów - chce dodać efekt płomieni, po których pojawia się napis, który jest "przypalony" - najperw cały jest rozgrzany, a później powoli gaśnie i świecą sie tylko kawałki liter. Jak to prosto zrobić ?
Odpowiedz
1 - gdyby miałoby to wyglądać realistycznie, to musiałbyś pobawić sie w jakimś programie 3D. Chociaż... Nie wiem o jaką grę chodzi, ale spróbuj tak (nie sprawdzone, tylko gdybam):
- nagraj ofiarę na neutralnym i jednolitym tle, żeby łatwo wykluczyć kolor.
- w kulminacyjnym momencie dajesz efekt shatter i po zabawie z suwakami możesz uzyskać dość podobny efekt. Całość nakładasz na oryginalne nagranie, ale nie może być na nim tej ofiary - to chyba najtrudniejsze.
2 - też próbuję coś podobnego uzyskać, na razie bez sukcesów:(
3 - robiłem i udało się, sposób pierwszy:
- dajesz napis w jednolitym kolorze i go wykluczasz. Otrzymujesz przeźroczysty napis.
- w programie graficznym tworzysz gradient, gdzie jedna strona jest biała/czerwonawa, jak rozgrzany metal a druga czysta, ew. czarna. Możesz to zrobić na teksturze imitujacej metal. Rysunek musi być bardzo szeroki, co najmniej 6000 pikseli, wysokość trochę większa od napisu.
- gradient dajesz pod napis i za pomocą Pan/Crop przesuwasz go tak, aby litery przybierały kolor od białego/czerwonego do czarnego. Ma to tę zaletę, że litery zmieniają kolor nie jednocześnie, ale tak, jakby stygły jedna po drugiej. Zrobiłem w ten sposób napis, który był spawany na blasze. Litery wyglądały tak, że gdy ostatnia była kończona, to środkowe były ciemnoczerowne a pierwsze już niemal czarne.
Drugi sposób - łatwiejszy i szybszy, ale równie efektowny:
- robisz napis i dodajesz efekt CC (color correction)
- dla pierwszej klatki dajesz kolor rozgrzanego metalu, dla ostatniej zimnego. Musisz operować w jednym kolorze (albo w kilku bliskich), zmieniając tylko jego nasycenie w czasie.
Możesz połączyć obie metody i pod przeźroczysty napis dać teksturę metalu i na niej zmieniać kolor.
Odpowiedz
1) Niestety to się nie uda :( Gra jest dynamiczna, a mam clip jak zabijam całą wrogą drużynke. A jak tam dodam dodatkowego przeciwnika (wklejonego) to mnie wyśmieją :D A coś takiego, że mam 4 na ekranie daje stop klatke i zaznaczam im głowy na jakiś kolor i numeruje ? Ma to wyglądać tak, że w efekcie powstanie klatka z 4 np. czerwonymi głowami i nad każdą będzie cyfera.
Odpowiedz