problem ze skalą głośności podkładów audio
Witam!

Proszę o pomoc w kwestii operowania na raz kilkoma ścieżkami audio.
Mianowicie mam kilka ścieżek audio
- na jednej muzyka z darmowej strony z mp3 (mam na myśli freeware`ową muzykę).
- na drugiej mam efekty dźwiękowe np. otwarcie drzwi, kichnięcie
- i na tej samej drugiej ścieżce mam również dźwięki będące podkładami z polskich filmów jak i wypowiedzi różnych polityków
- na trzeciej ścieżce mam oryginalny dźwięk z kamery.

Tymi 3 ścieżkami audio manewewruje jak mogę - jak jedną i drugą wyłączam to trzecia jest włączona, jak drugą i trzecią wyłącze, to gra pierwsza, a jak pierwszą i trzecią wyłącze to gra druga.

No i zawsze mam problem jak dopasować dźwięk, żeby był na tej samej skali głośności tzn na tym samym poziomie i żeby nie okazało się, że podczas oglądania filmu musze ściszać co chwile w zależności co mam na ekranie.

Czy możecie mi podsunąć jakieś techniki radzenia sobie z dźwiękiem. Dodam, że te wszystkie pliki są o różnych poziomach głośności, czasami wiadomo dźwięk z kamery trzeba lekko podgłośnić, żeby było cokolwiek było słychać, czasami trzeba podgłośnić wstawki z filmów polskich itp więc nigdy nie ma słodko.

Proszę o pomoc, czy trzeba przesłuchać cały film zanim go się zrenderuje?

Pozdrawiam
netman
Odpowiedz
Napłodziłeś tych tematów a można było o wszystko zapytać w jednym:)
Głośność możesz znormalizować na dwa sposoby:
1 - każdy plik dźwiękowy otwierasz w jakimś programie do edycji dźwięku (jest wiele darmowych i dobrych) i normalizujesz je do równego poziomu głośności.
2 - prostszy sposób, w timeline myszką najeżdżasz na górę takiego dźwięku i obniżasz jego głośność tak, jak zmniejsza się opacity przy klipie video. Wymaga to zabawy i wielokrotnego przesłuchiwania całości, aby wyrównać prawidłowo. I pamiętaj, że głośność lepiej równać do najcichszego fragmentu.
Odpowiedz
a co oznaczaja te belki glosnosci po prawej stronie w oknie vegasa? czy to jest tylko sciszenie badz zglosnienie dzwieku ktore nie ma wplywu na rendering?
Odpowiedz
To "monitor" głośności. Ja go nie tykam (używam jedynie jako ostrzeżenie, że jakiś dźwięk jest za głośny), Ale na głośność po renderze nie ma wpływu. Taki wpływ mają suwaki na ścieżkach audio, po lewej stronie timeline.
Jeśli podczas odgrywania ścieżki, na monitorze audio pojawiają się czerwone kreski, to znak że dany dźwięk jest za głośny. Będzie to powodować zniekształcenie dźwięku w finalnym produkcie. Optymalny, maksymalny poziom głośności wynosi ok. 80%. Poczytaj trochę o miksie audio, reżyserii dźwięku, jego parametrach, sposobach mierzenia itd. Wbrew pozorom nie jest tego wiele a daje dużo przy montażu.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości