usuwanie przeplotu w vegasie
#1
Witam!

Mam material nagrany w 50i. Jakie powinny byc ustawienia w Vegasie aby wyrenderowac material "progressive" i jak najmniej na tym stracic. Wiem, ze w te strone konwersja jest zawsze stratna, ale prosze poinstruujcie mnie jakich tak naprawde ustawien uzyc? Czy powinno sie uzywac:
- 25 (PAL) czy 24 (FILM)
- Upper field first - a jak jest roznica miedzy upper field first a tym drugim ustawieniem? "upper field first" oznacza jak wiadomo "gorne pola najpierw", ale co sie pod tym kryje i jakie to ma znaczenie na finalny wyrenderowany material
jakich innych ustawien uzyc?

Prosze o pomoc
pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Cytat:Mam material nagrany w 50i.
Ale co 50i? Podaj rozdzielczość. Oczywiście jeżeli jest to 50i to wybierasz PAL, jak jest 60i to wybierasz NTSC. Po prostu w w opcjach renderingu, zamiast Upper field first czy Lower field first wybierasz None (progressive scan) i czasami jeszcze się trochę rozdzielczością trzeba pobawić oraz pixel aspect ratio, ale musisz podać w jakiej rozdzielczości masz materiał wejściowy.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
#3
Chodzi mi o material zrodlowy w Full HD 1920x1080.
A czy jest sens w dzisiejszych czasach i jesli chodzi o zakup na pare lat - kupno kamery Sony, ktora nagrywa tylko material z przeplotem bez mozliwosci przelaczenia na progressive? Czy taka kamera to raczej zbedny wydatek i nieprzyszlosciowy?
Odpowiedz
#4
Poszukaj w google hasla Smart Deinterlace, to dodatek do Vegas, wskakuje w zakladke FX jako efekt specjalny. Z moich prob i testow wynika, ze modul deinterlace najlepiej dziala jednak w Virtual Dub'ie, ten w opcjach Vegas nie przynosi ladnych wynikow, kompromisem jest dla mnie wlasnie ten Smart Deinterlace. Jestem amatorem, wiec moze sie myle. Moze niech sie ktos jeszcze wypowie.
Odpowiedz
#5
Ale czy to oznacza, ze material zrenderowany np. do avi w Vegasie nalezy miec z przeplotem, a pozniej przeplot ten usunac w Virtual Dubie czy moze ustawic w Vegasie 25 (PAL) i None (progressive scan) wyrenderowac do AVI i w Virtual Dubie usunac przeplot? Prosze o info jak usunac wiec przeplot w Virtual Dubie? Jakie parametry zaznaczyc?
Odpowiedz
#6
Ja np. ostatnio miałem materiał DV Widescreen. Zaimportowałem do Vegasa, to oczywiście był z przeplotem. Pixel aspect ratio zmieniłem na 1, rozdzielczość ustawiłem na 852x480 i oczywiście progressive scan. Działało, aż miło.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
#7
Znalazłem taki oto tutorial:

1)

tylko cały czas się zastanawiam, czy jeśli eksportuje materiał z vegasa do avi za pomocą poniższego tutoriala:

2)
Sposób na render

to czy należy najpierw wykonać to co w pkt 2) a na samym koncu usunac przeplot
czy należy najpierw usunąć kilkudziesiciogigabajtowego pliku AVI przeplot i pozniej wyrenderowac go do AVI zgodnie z tym co jest napisane w linku "Sposob na render" z punktu 2-ego?

Prosze o pomoc
Odpowiedz
#8
(03-30-2010, 7:18)Kamyk79 napisał(a):  ...Prosze o info jak usunac wiec przeplot w Virtual Dubie? Jakie parametry zaznaczyc?

Zaznaczasz:
- Video -> Filters -> Add -> Zaznacz Deinterlace -> OK -> OK -> OK
Potem ustawiasz kompresje w Video -> Compression i na koniec File -> Save as
i voila !
Odpowiedz
#9
Ok Tylko proszę powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Jak usunę przeplot w materiale avi wyeksportowanym z vegasa. Powiedzmy ze ten plik avi ma 50i i jak usune przeplot to material bedzie mial 50p? czy jak?
Odpowiedz
#10
Jak usuniesz przeplot to będzie 25 klatek na sekundę. 50i oznacza, iż w ciągu jednej sekundy jest rejestrowanych 50 pól parzystych oraz nieparzystych obrazów na przemian.

Cytat:A czy jest sens w dzisiejszych czasach i jesli chodzi o zakup na pare lat - kupno kamery Sony, która nagrywa tylko material z przeplotem bez mozliwosci przelaczenia na progressive? Czy taka kamera to raczej zbedny wydatek i nieprzyszlosciowy?
Zaletą 50i jest płynniejszy obraz od 25p, jak wykonujesz gwałtowne ruchy to dość wyraźnie to widać. Ale przy produkcjach filmowych i tak jak najbardziej się stara nie ruszać kamerą. A zaletą 25p w stosunku do 50i jest to, iż migawka jest większa, a co za tym idzie więcej światła pochłania, co przekłada się na to, że w "ciemnym terenie" lepiej sprawdza się 25p :) Ja osobiście doradziłbym Tobie wybrać 25p, ale to moje zdanie.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości