tracking z tekstem w HitFilm Express
#1
Witam!

W HitFilm Expresss można wykonać za darmo video z ruchommym np. tekstem tzw. efekt trackingu - efekt śledzenia tekstu z poruszającym się obiektem.
Wiem, że to nie jest stricte Vegas Pro, ale tego efektu w samym Vegasie nie da się uzyskać.

Mam jednak pytanie dot trackingu w HitFilm Express.

Potrafię w HitFilm wykonać tracking z tekstem i potrafię wyeksportować video z tym trackingowanym tekstem, ale nie potrafię wykesportować samej ścieżki z trackingowanym tekstem, bo tak naprawdę chciałbym ją nałożyć tylko na video/klip w Vegas Pro 15. Próbowałem wykesportować śćieżkę z trackingowanym tekstem do pliku AVI z Color Depth RGBA tak jak wyczytałem w różnych tutorialach na youtube. RGBA podobno miało sprawić, że tło wyeksportowanego tekstu będzie transparentne (czyli przezroczyste). Mój napis jest czarny i video wyeksportowane z tekstem jest też całe czarne i tło po wyeksportowaniu nie ma żadnego efektu transparentności.

Czy jesteście w stanie pomóc, bo już wymiękam?
Jak wyeksportować śćieżkę z trackingowanym tekstem z transparentnym tłem, gdzie tekst jest czarny w HitFilm Express?

Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedz
#2
A w Vegasie włączyłeś transparentność (kanał alpha)?
Sprawdź w Properties > Media > Alpha Channel > ? Co tu masz?

Cytat:Undefined – Video provides no alpha channel information. This setting ignores any alpha channel information in the file.

None – Video has no alpha channel or there is an alpha channel but it's completely opaque (solid).

Straight (unmatted) – Transparency information is maintained in only the alpha channel. Alpha information must be applied to the RGB channels before compositing.

Premultiplied – The standard method of handling alpha information. Transparency information is maintained in the alpha and RGB channels, and the image is ready for compositing. No RGB component exceeds the alpha value.

Premultiplied (dirty) – Similar to Premultiplied, but RGB components may exceed the alpha. This setting is used mainly for images created by 3D applications involving compositing of 3D images over a non-solid color image background.
Odpowiedz
#3
Trop jest dobry, ale jest inny problem.
Teraz napis się pojawił, tło zrobiło się transparentne jak ustawiłem Straight (unmatted), ale albo ten nieskompresowany AVI`ik przez to, że jest nieskompresowany jakoś nie chce się się wyświetlić w oknie podglądu albo ten nieskrompresowany AVI`ik ma jakiś błąd tzn. długość tego video jest taka jak w projekcie w HitFilmie Expressie, ale video z tym tekstem jakoś szaleje na ekranie i nie jest w tej właściwej pozycji jak w projekcie w HitFilmie.

Mateuszu co byś poradził na to? Czy da się wyeksportować w HitFilm do innego formatu niż AVI z transparentnym tłem? A może da się wyeksportować w HitFilm do formatu MP4 z transparentnym tłem?
Odpowiedz
#4
Zadziałało jedynie to:

a) dodanie jako tło warstwy->Plane`a do projektu o kolorze białym w HitFilm`ie
b) wyeksportowanie w  HitFilmie plik do formatu mp4
c) w Vegasie użycie Chroma Key i wycięcie białego koloru

Mateuszu czy da się to zrobić jakoś bez użycia Chroma Key w Vegasie?
Odpowiedz
#5
Da się.
Ja robiłem tak.
HitFilm
-> export do AVI z kodekiem GoPro CineForm -> 12bit (4:4:4), RGBA > quality Film Scan 1.
albo
-> export do AVI z kodekiem GoPro CineForm -> 10bit (4:2:2), RGB (nie pamiętam teraz dokładnie jak ustawiałem export, ale widzę, że mam taki plik, 10bitowy, 4:2:2, RGB - wiec bez alphy, ale z przezroczystością :) Musiałbym zrobić test aby do tego dojść.

W każdym razie u mnie kluczowy jest kodek CineForm od GoPro. Można użyć innego kodeka. Raz zrobiłem test na MOV i też działało. Ewentualnie sekwencja klatek + PNG.


Drugi etap -> Vegas
Po wrzuceniu na timeline, vegas oczywiście nie czyta alphy (a jakby). Trzeba wejść w preferencje eventu video -> w zakładce Media wybrać "alpha channel: Premultiplied".
Teraz pojawia nam się pięknie przezroczystość.
Odpowiedz
#6
Wczoraj przed napisaniem posta robiłem test z AVI z kodekiem GoPro CineForm i standardowo do z RGBA, ale to nie pomogło. Nie pamiętam czy ustawiałem 12 bit (4:4:4) czy 10bit (4:2:2). Dziś jeszcze raz sprawdzę.
Efekt był taki, że napis latał po obrazie w miejscach, których ja go nie ustawiałem i do tego w połowie video znikał całkowicie.
Odpowiedz
#7
To musisz mieć problem z kodekiem lub sterownikami gpu.
Nic nie powinno mrugać czy skakać.
Odpowiedz
#8
A czy nie uważasz może, że takie rozwiązanie o którym pisałem wczoraj wieczorem z białym tłem i eksportem do mp4 jest takie sobie?

Chodzi mi głównie o to, że chroma key w Vegasie podczas wycięcia jakiegokolwiek koloru powoduje minimalne, ale powoduje, zmiany
w tym klipie, czyli taki napis nie będzie tak idealnie wyglądał, jak przy transparentnym tle wyeksportowanym bezpośrednio z HitFilm i bez zastosowania Chroma key w Vegasie?
Odpowiedz
#9
Domyślny klucz w vegasie działa do dupy. Nigdy nie udało mi się dobrze wykluczować. To już lepiej ściągnij darmowe pluginy od Hitfilm (ignite hitfilm https://hitfilm.com/ignite-express )
Pakiet tak samo jak hitfilm Express, jest darmowy. I tam dobrze działa klucz koloru.

Możesz tak robić chociaż uważam że jest to robota na około. Dodawanie tła, żeby je później usunąć.

Jak masz problem z kodekiem od gopro, to zrób test z sekwencją png. Vegas czyta to bez problemu (robisz import sekwencji, wskazujesz pierwszą klatkę, zaznaczasz że to sekwencja, ustawiasz właściwości - np klatkaż; i masz jeden event składający się z sekwencji png.
Odpowiedz
#10
A czy vegas nie łyknie pliku projektu projektu hitfilma?
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości