tagowanie lub indeksacja klipów
#1
Witam
Nie mam pojęcia czy istnieje jakieś rozwiązanie problemy jaki trochę mnie męczy podczas montażu filmów, ale liczę na wasze podpowiedzi lub sugestie. Mianowicie, po zrzuceniu materiału z kamery na twardy dysk, bywa tak że tego materiału jest bardzo dużo np. 300 klipów o różnych czasie trwania, od kilkunastu sekund do nawet kilku minut. Klipy w swojej treści są różne np. posiadają ujęcia osób, krajobrazów, detali itp.
Wiadomym jest, żeby sensownie zmontować jakiś film to po pierwsze trzeba mieć pomysł ale również wiedzę co w tym materiale jest i w którym miejscu się znajduje (nazwa pliku i miejsce w pliku). Ja przed montażem robię sobie taka listę na kartce papieru gdzie do numeru pliku przypisuje ogólne info np. kto w nim "występuje" (osoba - y) lub co tam jest (ujęcia z różnych miejsc) itd.
I tu pojawia się problem. Taka lista ma dwie lub trzy strony, z reguły jest pokreślona i po jakimś czasie staje się nieczytelna a co gorsza może się "stracić" - w moim przypadku żonka posprzątała biurko:-(. To niestety skutkowało ponownym przeglądaniem materiału i indeksacją.

I tu pojawia się pytanie, czy istnieje jakieś oprogramowanie które umożliwiało by zrobienie takiej indeksacji lub tagowania w postaci elektronicznej, czyli przypisania do każdego klipu kilku informacji które wyżej wymieniałem a dodatkowo później dawało by możliwość np. sortowania właśnie po tych tagach lub indeksach. (zdaje się że niektóre przeglądarki graficzne taką funkcjonalność posiadają dla zdjęć). Narzędzia jakie są w samym Vegasie (markery i regiony) nie do końca się według mnie sprawdzają a sortowania to nie ma tam na pewno. Zapisywanie subklipów to powielanie materiału źródłowego i dale pozostaje podobny problem bo będziemy mieli 100 subklipów i co z nimi. Informacje w Projekt Media to "dane techniczne" klipów a nie dane opisowe!
Myślę, że takie podpowiedzi i przeszukiwanie "bazy informacji" w materiale wejściowym znacznie by ułatwiło pracę

Czy spotkaliście taki soft lub jak sobie z takim zagadnieniem radzicie?
Pozdrawiam Jarek

Zbyt słabo przyglądałem się Vegasowi! Jest taka prosta możliwość wstawienia w Madia Projekt kolumny Comment, i w niej wpisywać tekst, i po nim sortować oraz wyszukiwać jakąś frazę w tym tekście. Trochę za mało!


Odpowiedz
#2
Potestuj sobie Media Manager (w Vegasie).
Sam nie używam, i mam wyłączony, ale wiem, że ten dodatek mógłby Ci pomóc.
Można otagować klipy, a następnie wyszukiwać wg zawartości (wg tagów).
Odpowiedz
#3
(02-03-2012, 2:04)mateuszszar napisał(a):  Potestuj sobie Media Manager (w Vegasie).
Sam nie używam, i mam wyłączony, ale wiem, że ten dodatek mógłby Ci pomóc.
Można otagować klipy, a następnie wyszukiwać wg zawartości (wg tagów).

Dzięki za podpowiedź. W moim Vegasie nie ma Media Menagera więc muszę go doinstalować. Na stronie Sony jest możliwość pobrania uzupełnienia, więc spróbuję to zrobić. Ale czy jest ktoś na forum kto korzysta z tego dodatku i mógłby pokrótce coś o nim napisać?
Odpowiedz
#4
W windows 7 można dodawać tagi do plików. Nie wiem, czy o to chodzi. ale tak też można oznaczać pliki :) tj. kto, jakie ujęcie.
Swoją drogą. Ja do tego celu używam zeszytu, 16 kartek, w kratkę. Już podczas nagrywania o ile dam radę zapisuje - datę, gdzie, kto oraz jakie to ujęcie + ew. czasami jeszcze co poprawić. Dużo łatwiej znaleźć to co się chce. A zeszytu nikt raczej nie posprząta.
Pozdrawiam, Patryk.
Odpowiedz
#5
Ja właśnie testuję ciekawe rozwiązanie na Androida :)

FILM BUDDY

oprócz możliwości "klapsowania", można otwierać nowe projekty podczas nagrywania, ujęcia się same numerują, po zakończeniu ujęcia można dograć informacje głosowe dotyczące sceny.
No i najważniejsze, można wysłać całość np do kompa albo na maila w xml

Tylko czy to pomoże w późniejszym szybkim sortowaniu materiału...
Odpowiedz
#6
(02-03-2012, 19:03)tidzu napisał(a):  W windows 7 można dodawać tagi do plików

Z tego co się zorientowałem to są edytory tagów, ale zmieniają one dane zawarte w tagach tylko w plikach muzycznych. W eksploracji jest możliwość wstawiania bardzo dużej ilości kolumn z informacjami, ale w żaden sposób nie mogłem nic tam dopisać lub edytować.
Uruchomiłem Media Menagera i zaczynam się bawić, Da się dodawać tagi (kilka do jednego pliku (+) a później tak oznaczone klipy sortować na liście poprzez wybieranie potrzebnego taga lub tagów (+). Jest tam podgląd danego klipu (+) , ale nie ma możliwości jego szybszego przejrzenia (-). Można również w liście klipów dodawać dowolne kolumny i w polach takiej bazy dodawać wartości tekstowe lub liczbowe i to sortować (+). Taką listę tagów można zapisać do pliku (+)

To jest duży krok naprzód i chyba to o co mi chodziło! Zobaczę jak sprawdzi się to w "praniu"
Dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam(02-03-2012, 21:34)looker napisał(a):  Ja właśnie testuję ciekawe rozwiązanie na Androida :)

FILM BUDDY

Napisz jak się ten programik sprawdzi w praktyce, przy montażu filmu
Odpowiedz
#7
(02-03-2012, 21:34)looker napisał(a):  Ja właśnie testuję ciekawe rozwiązanie na Androida :)

FILM BUDDY

(...)
Też jestem ciekawy... Brak mi takich aplikacji na Javie. Chyba będę musiał kupić nowy telefon. :D

Odpowiedz
#8
Jest tam kilka opcji, które mnie zaciekawiły, ale one są bardziej w celu tworzenia i tagowania materiału na bieżąco. Tworzy się projekt, potem uruchamia się "klaps" przy każdej nowej scenie, sceny się numerują.
Przy dublach zmieniamy tylko ilość powtórzeń w dublach. Ujęcia można tagować gwiazdkami. Dodatkowo można po każdym ujęciu zapisywać notatki głosowe itp. Generalnie z całości powstaje jakiś logiczny zapis naszych działań. Gotowy zapis pracy można przelać w formie XML do kompa...ale, sam się zastanawiam na ile to jest dobre narzędzie pomagające w pracy a na ile kolejny programik do zabawy...
Odpowiedz
#9
Tak, istnieje taka metoda.
Zaraz Ci pokaże jak ona u mnie wygląda. A oparta jest ona na słowach kluczowych. Potem zwykła wyszukiwarka pomaga i pamięć co się kręciło. Ale tak oznaczone pliki są zrozumiałe tylko dla mnie.


[Obrazek: takoznaczamplikidomonta.jpg]
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości