książka o podstawach pracy z dźwiękiem
#1
Witam,

Filmuję już blisko 10 lat. Od niedługiego czasu mam rejestrator dźwięku Zoom H4NPro i chciałbym bliżej poznać tajniki pracy z dźwiękiem.
Mam na myśli, nie wiem czy dobrze się wyrażę, podstawy akustyki. Jak rozstawić np. rejestrator by najlepiej zarejestrować dźwięk na np. imprezie jakieś zamkniętej.
Wiem, że na pewno nie przy głośniku basowym. Coś tam wiem przez te lata jak filmuję, ale ta wiedza, którą mam nie została przeze mnie wyczytana z żadnej książki tylko jak już z internetu.
Ogólnie chciałbym kupić jakąś książkę, z której może czegoś nowego się dowiem, co ułatwi mi pracę z dźwiękiem.

Czy możecie polecić jakąś pozycję?
Będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
K.
Odpowiedz
#2
Dźwięk to bardzo szeroki temat. I nie ma jednego dobrego ustawienia. Na imprezie masowej najlepiej wpiąć się do konsoli dźwiękowca przez xlr. Ale tam będziesz miał tylko dźwięk z nagłośnienia. Dobrze jest mieć jeszcze dźwięki tła. I jeśli z kimś rozmawiasz to ten wywiad w pierwszej kolejności musisz zabezpieczyć. Przy prostym projekcie jeden rejestrator może wystarczyć. Ale ze swoje doświadczenia wolałbym kupić dwa jakieś tańsze zoomy lub tascamy w cenie trochę wyższej od Twojego zooma. Choć w tańszych może nie być xlra, który jest bardzo przydatny i lepszy od jacka. Albo dźwięk nagrywać na kilka rejestratorów. Np jeden w kamerze, drugi na zooma, trzeci na drugi rejestrator albo przynajmniej smartfon (np do wywiadu jakimś krawatowym mikrofonem).
Ustawiać rejestrator przy głośniku nie jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli go nie nadzorujesz. Wiadomo, że z do mikrofonu ktoś może głośno ryknąć i nic dobrego się nie nagra. No i samo patrzenie na monitorek rejestratora może nie wystarczyć, dobrze jest mieć odsłuch. A od tego już trzeba mieć drugą osobę. Zatem na pojedyncze zlecenie warto wynająć dźwiękowca. On się zna na rzeczy i ma odpowiedni sprzęt. A na dłuższą metę nawiązać jakąś współpracę. Oczywiście przy małych imprezach można sobie poradzić samemu.
Odpowiedz
#3
Też korzystam z takiego sprzętu jak rejestrator dźwięku Zoom H4NPro jak się u Ciebie sprawuje ? U mnie rewelacja :)
Odpowiedz
#4
Ja jestem zadowolony, ale ostatnio zabrakło mi jednej opcji, chyba, że czegoś nie wiem i nie potrafię zarejestrować.
Mam dwa mikrofony krawatowe i chciałem zarejestrować dźwięk z tych dwóch mikrofonów krawatotych wpiętych do małego jacka w rejestratorze, a drugi do mikrofon do gniazd XLR.
Przy takim ustawieniu chciałem również zarejestrować dźwięk z mikrofonu kierunkowego wbudowanego w rejestrator.
Czy takie coś jest możliwe? Bo z tego co widzę to w momencie gdy wepne w gniazda XLR i minijack dwa mikrofony to automatycznie odcinany jest dźwięk z tego wbudowanego w Zooma mikrofonu kierunkowego.
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Książka o fotografii/filmie sirCreeper 11 3,193 03-17-2018, 0:41
Ostatni post: Dominik11
  [oddzielony] Książka o fotografii/filmie kabbik28 0 303 10-24-2017, 17:56
Ostatni post: kabbik28
  Darmowa książka (PDF) dla ludzi nagrywających za pomocą DSLR. tomislater 0 1,727 09-15-2010, 17:37
Ostatni post: tomislater

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości