jak naprawić problem z niezamkniętym plikiem mp4 -> chcę napisać własny program...
#1
Witam,

Tak się złożyło, że podczas filmowania, a konkretniej nagrywania zepsuł mi się akumulator, który wyłączył całkowicie zasilanie w kamerze. Plik na karcie się zapisał, ale nie dało się go odtworzyć.
Zrobiłem mały research w internecie, próbowałem wielu darmowych rozwiązań, ale żadne się nie sprawdziło.
Nawet niektóre rozwiązania płatne klękły przy tym uszkodzonym pliku. Niektóre rozwiązania płatne zdiagnozowały fakt, że plik jest poważnie uszkodzony i musi przejść w tryb "zaawansowanego naprawiania".
Niektóre rozwiązania płatne były bardzo drogie, bo za naprawę takiego 1 minutowego pliku życzyli sobie 19 $, a inne rozwiązania kosztowały nawet 90$ za rok używania softu.
Mija się to z celem, bo nie wiem kiedy nastąpi kolejna taka awaria dlatego sobie odpuściłem naprawianie tego pliku. Na szczęście miałem ten sam fragment video nagrany kamerą GoPro 7 Black i to mnie w pewnym sensie jakoś uratujowało.

Ale o co mi chodzi....
Do rzeczy...

Najlepiej sprawdziło się rozwiązanie zaproponowane na stronie http://restore.media -> to właśnie kosztowało 19$ za naprawienie pliku, którego przesłało się do nich na stronę. Rozwiązanie działało idealnie, zarówno jeśli chodzi o obraz jak i o dźwięk. Wiem, bo widziałem miniaturkę tego naprawionego filmu.

Chciałbym napisać samemu taki soft, który naprawia takie pliki. Proponowana technologia to .NET.
Czy moglibyście mi pomóc w tej kwestii. Nie mam na myśli samego kodu, ale chociażby hasła, słowa kluczowe, po których mógłbym zrobić dalszy research w internecie.
Może też mi się przydać Wasza wiedza na temat tworzenia, aktualizacji nagłówków plików i ich zamykania -> tzn. jak ten proces wygląda od podszewki i co się dzieje w momencie wciśnięcia STARTU nagrywania pliku do wciśnięcia STOP nagrywania.

Obiecuję, że jeśli mi się uda coś takiego napisać to podzielę się tym programem z osobami, które mi w tym w jakimś stopniu pomogli.
Nie obiecuję, że mi się uda, bo wyzwanie jest ogromne, zważywszy na to, że wiele rozwiązań dostępnych w internecie się po prostu nie sprawdziło, nawet tych płatnych.

Dodam, że najbardziej zależy mi na tym, żeby naprawić w pierwszej kolejności plik 4K mp4 XAVC S 100 Mbps 25p nagrany kamerą Sony FDR-AX100.

Proszę pomóżcie, liczę po cichu na Wasz udział, może razem wspólnie stworzymy coś co nam wszystkim się przyda.
Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedz
#2
Znalazłem coś takiego już parę dni temu, ale to się nie sprawdziło w moim przypadku
http://live555.com/drones/DJI-Phantom-2-...video-fix/
ale jest tam interesujący wpis w pkt 1, 2, 3.
Czy moglibyście coś dodać do tego? A może macie jakąś dokumentację do tego co jest opisane w pkt 1, 2, 3 na tej powyższej stronie?
Odpowiedz
#3
Ja używałem ostatnio VIDEOREPAIR -> i odzyskał większość materiału.
Nie pamiętam teraz czym to było nagrywane, i co spowodowało błąd w zapisie. Niby wszystko było OK. Pliki pisały się do końca na rejestratorze. Po skopiowaniu też nie było problemu - z jednym wyjątkiem. Windows nie pokazał miniaturki dla dwóch klipów - i te klipy miały problem z odtworzeniem w playerze (nie dało się też zaimportować do programu edycyjnego).

Rejestrator - chyba Odyssey.
Kodek - Prores 422LT

Na kamerze zwykle po jakiejkolwiek wyjebce, po ponownym włączeniu w pierwszej kolejności powinieneś dostać informację, że znaleziono nieścisłość w plikach - i pytanie, czy odzyskać utracone/uszkodzone pliki? Klikasz TAK, czekasz kilka sekund i po kłopocie.
Możesz to wywołać zdaje się z pozycji MENU nawet po fakcie. Ale tego nie jestem pewien. Spróbuj, jeśli jeszcze masz tę kartę z uszkodzonym surowym plikiem.
Odpowiedz
#4
Ja używam opcji odzyskiwania z poziomu samej kamery za każdym razem gdy mam tego typu problem, ale ta opcja nigdy nie działa. Sony rozkłada ręce na tego typu problemy. Nie wiem czy próbowałem użyć Videorepair, bo naprawdę używałem wielu programów darmowych i już nie pamiętam, czy tego konkretnie użyłem, spróbuje go użyć i dam znać. Plik mam zachowany i czeka na właściwy moment i właściwy program, który będzie go potrafił go naprawić.
Poza tym wiem jedno, gdyby to był kodek bardziej popularny czyli h264 to nie miałbym problemu z jego odzyskaniem, ale przez to, że to plik XAVC S to sprawa się komplikuje.

Aktualizacja:
Przypomniałem sobie. Sprawdziłem, tego programu VideoRepair użyłem nawet jako pierwszego, ale niestety on nie dał rady. Plik po odzyskaniu nadawał się do skasowania.
Odpowiedz
#5
A tak z czystej ciekawości, bo nie jestem pewien czy mamy na myśli te same programy.
Czy możesz podać linka do tego programu, który Ci pomógł?
Odpowiedz
#6
https://www.videohelp.com/software/Video-Repair-Tool
Odpowiedz
#7
Tak to jest ten soft, którego testowałem już na samym początku po awarii. Niestety on nie dał rady z moim plikiem.
Podejrzewam, że głównym problemem był kodek.
Odpowiedz
#8
Tak się składa, że znowu spotkała mnie awaria akumulatora i uszkodził mi się kolejny plik.
Dzień wcześniej zaktualizowałem firmware w kamerze (Sony FDR-AX100) do najwyższej wersji.

Ponownie spróbowałem odzyskać plik przy pomocy recover_mp4.exe i tym razem się udało. Zarówno obraz jak i dźwięk był idealny.
Wcześniej myślałem, że to kwestia kodeka, ale jak się okazuje to nie był kodek, tylko być może było to związane z firmwarem do kamery, może ten nowszy firmware w takich sytuacjch "mniej" uszkadza plik i łatwiej razem sobie z naprawieniem programy w tym recover_mp4.exe

Oczywiscie użyłem do naprawienia wersji recover_mp4.exe 1.93 albo 1.92 - dokładnie nie pamiętam wersji.

Wersja 3.0 recover_mp4.exe została wykorzystana w http://restore.media
Odpowiedz
#9
Mnie zastanawia jedno. Dlaczego nie odzyskujesz pliku kamerą? Przecież po utracie zasilania, kamera sony poinformuje, że uszkodzona została baza danych i czy odzyskać. Nie dostajesz takiego komunikatu?
Odpowiedz
#10
Dostaję taki komunikat jak piszesz zawsze po takiej sytuacji lub gdy akumulator wyczerpie się do zera (do czego staram się nie dopuszczać), ale ten komunikat nie naprawia mi nigdy takiego pliku. Zawsze wciskam "OK - tak napraw", ale to nic nie daje, dlatego muszę posiłkować się innymi metodami:(
Dzwoniłem nawet parę tygodni temu do Sony i oni mi powiedzieli, że nie są w stanie pomóc.
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości