Viva Las Vegas! - tworzymy listę życzeń ;)
#1
Chciałem Was zachęcić do wspólnego utworzenia wishlisty, którą można będzie potem oficjalnie przekazać SONY jako życzenia polskich userów.
Co Wy na to?
Proponowane zasady:
1) Wyznaczamy zasady, do kiedy przyjmujemy "zgłoszenia"
2) ustalmy, że spolszczenie nie jest priorytetem :)
3) zanim dopiszemy coś do wishlisty bardzo dokładnie sprawdzamy, że Vegas aby nie ma już takiej funkcji.
4) Zgłoszenia dotyczą tylko udoskonaleń, innowacji, nie błędów.

Co Wy na to? Parę życzeń "samo się zrobiło" w innych wątkach, jak choćby "podsumuj czas plików", warto by to było wszystko ujednolicić.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#2
Bardzo dobry pomysł. Jak cos wymyślę, to na pewno napiszę.
Odpowiedz
#3
To ja poproszę o Motion Capture;)

Track motion i Pan/Crop często nie wyczerpuje chęci czy możliwości twórcy. Jakiś czas temu robiłem scenę, gdzie Motion Capture z AAE załatwił sprawę w pół godziny, natomiast w SV zabrałoby to parę godzin. Chodzi zarówno o automatycznie śledzenie wskazanych punktów i potem wklejenie w ich współrzędne obrazu/klipu jak i możliwość ręcznego ustawiania tych punktów klatka po klatce.

Łączenie ścieżek w jedną bez potrzeby renderowania (znowu pomysł z AAE - scalanie warstw w kompozycję) - jest kilka(naście) ścieżek, w których chwilowo nie zamierzamy już nic kombinować, ale nad lub pod nimi zamierzamy umieszczać kolejne elementy. Zaczyna się po jakimś czasie robić lekki bałagan a i miejsce na monitorze nie jest z gumy. Taka ścieżka zachowywałaby się tak, jak każda inna, czyli przezroczystość, velocity i efekty dostępne jak dla jednego klipu.
Odpowiedz
#4
Ten drugi problem możesz rozwiązać wrzucając zapisany projekt do projektu głównego, choć kompozycje a AE są wygodniejsze. Żeby nie wyszło, że z naszych życzeń wyjdzie drugi AE.
Odpowiedz
#5
Pewne "proste" rzecze można zapożyczyć - np. jakiś prosty tracking punktów właśnie. Albo nawet niekoniecznie tracking wprost w Vegas, tylko możliwość wymiany danych, co chyba było zdecydowanie szybsze do zrobienia i pewnie łatwiejsze licencyjnie w razie czego.
A jeśli i to nie, to choć możliwość ręcznego wygodnego utworzenia ścieżki ruchu (wręcz narysowania) i "przypięcia" do niej eventu (np. dwóch narożników, krawędzi itd.
Z tych kompozycyjnych rzeczy chciałbym mieć właśnie możliwość eksportu i importu ścieżek ruchu czy to pan/crop czy tracking motion do jakiegoś jawnego formatu - można by wtedy napisać jakiś konwerter z zewnętrznych programów i w razie czego posiłkować się dedykowany softem, czy wręcz pisać generatory.
Kolejna rzecz to wygodne ustawianie perspektywy - ogólnie operacje jak w Photoshopie - wyginanie, perspektywa, obroty itd.(wszystko co jest dostępne po Ctrl-T).

Rzeczą, o której marzę od dawna, to zmiana systemu pluginów na jakiś "bardziej zgodny" z Adobe. W każdym razie zrobić coś, co zachęci producentów do wydawania wtyczek także dla Vegasa. Od długie czasu wszystko co wychodzi na dla Sony to sorry, ale bzdety. Może dla producentów wesel np. produkcje NewBlueFX są ok, ale mnie jakoś nie bawi "ripple" odmieniane przez przypadki. Takie 150 potraw z ziemniaka. Borisa nie liczę, to jest zasadniczo osobny soft, używanie go jako wtyczki jest mocno naciągane.
Kolejną rzeczą (a raczej rzeczami) jak mi się marzy, to:
- dobry, wygodny deinterlacer, gdzie do wyboru będą także algorytmy oparte na kompensacji ruchu - jest trochę fajnych patentów,
- jakiś na prawdę dobry, oparty na poważne przemyślanej analizie ruchu dodatek do dodawania motion blur.
- dobry keyer z usuwaniem blue/green spilla
- jakieś particle, nie muszą być tak wypasione jak w Particle Magic, ale chociaż jakieś proste.

Połączenie (na życzenie, nie domyślne) okna motion tracking z podkładem video - czyli nie robię na pustym białym polu, tylko widzę warstwę pod spodem. To samo dotyczy zresztą wtyczek, w których np. ustawia się źródło światła przesuwając kwadrat/manipulator. Czasem trudno jest dokładnie trafić.
O tworzeniu masek wektorowych już nie mówię, byłoby to wielkie ułatwienie.

Jak już mówimy o maskach, czy to wektorowych czy "normalnych", przydałby się cień perspektywiczny.

To tak na początek...
Odpowiedz
#6
IMO wymieniłeś wszystko co chciałbym znaleźć w następnym Vegasie, jutro w szkole pomyślę nad czymś nowym.
Odpowiedz
#7
1. Przydałoby się też takie narzędzie, którym w prosty sposób będzie można łączyć kilka efektów w 1 duży efekt, gdyż żmudne jest wyszukiwanie ciągle tych samych efektów w liście i wrzucanie ich do klipów.
2. Coś, na co można nakładać efekty, typu Colorize, Levels itp. na 1 warstwę, klip, która(y) po wrzuceniu na samą górę projektu powoduje jakby nałożenie tego efektu na wszystkie klipy, które są poniżej. Było by to przydatne w robieniu CC.
3. Owalne (zaokrąglone) ruchy w Pan/Crop ścieżkami, tzn. tak jak w maskowaniu rysuje się ścieżkę. Było by to o wiele przydatniejsze w celu wysmoothowania kamery.
Odpowiedz
#8
Mi jako programiście w tej chwili marzą się teoretycznie prostsze rzeczy:
* aktualne, porządne SDK dla video (pracujące z nowym modelem i nowym formatem pixeli)
... a w nim możliwość:
- dostępu do wartości parametru w dowolnym momencie czasu trwania zdarzenia video (przydatne do prawidłowego liczenia np. drogi elementów zależnych od czasu (wspomniane particle))
- możliwość wydobycia dowolnej klatki z strumienia wejściowego (zdarzenia) na poziomie plug-inu (niezbędne przy analizie motion tracking lub do wykonania efektu zależnego od klatek poprzednich)
- możliwość odczytania globalnego numeru klatki lub czasu (a nie tylko czasu efektu / generatora itp.) - bardzo pomocne to by było do stworzenia systemu wymiany danych między plug-inami (np. podpięcie motion trackera do niektórych efektów czy generatorów).
- możliwość odczytania, z jaką jakością pracuje użytkownik (teraz Vegas po prostu dostarcza plug-inom mniejsze obrazki.

.... a resztę moich życzeń sam sobie doprogramuję ;). Zgodności z Adobe raczej się nie doczekamy (pomijając różnice w implementacji efektów pozostają kwestie licejcyjne - nie wiem czy Sony chciałoby za to płacić ).

Odnośnie punktu 2 dla Winged4Ever: czy nie da się tego zrobić wrzucając efekty na ścieżkę? Ewentualnie czy nie można tego zrobić korzystając z global video FX i punktów kluczowych ?
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
#9
Cytat:3. Owalne (zaokrąglone) ruchy w Pan/Crop ścieżkami, tzn. tak jak w maskowaniu rysuje się ścieżkę. Było by to o wiele przydatniejsze w celu wysmoothowania kamery.
Jak dodasz ze dwa - trzy klucze więcej i ustawisz typ klucza na smooth to całkiem gładko to chodzi (nie dotyczy 9d gdzie chodzi jak chce).
Odpowiedz
#10
@vm-rexor - ogólnie na ścieżkę się da wrzucić, ale mi chodzi o coś takiego, że jest np. jakiś przeźroczysty klip i on jakby nakłada kolory i inne efekty na całe video (na wszystkie warstwy, i klipy, które są pod nim) tak jak w realu robia to okulary przeciwsłoneczne.

@efix No tak, ale smooth nie wygładza ich w idealny okrąg, ale tylko na wierzchołkach, a mi chodzi o cos takiego, że cały czas skręca od keya do keya.
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lista życzeń do Vegas 12 Pro efix 59 19,178 03-06-2013, 22:18
Ostatni post: efix
  [wydzielone z wątku "Listy życzeń"] Jęki i udręki Pinto 4 2,283 07-24-2012, 7:45
Ostatni post: vm-rexor

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości