Vegas pro 14, a jakość i wielkość końcowego materiału
#1
Dzień dobry, to mój pierwszy post więc proszę o trochę wyrozumiałości gdyż nie znam fachowego nazewnictwa i spróbuję opisać mój problem własnymi słowami.
Używam sportowej kamerki do nagrywania wideo, która filmy nagrywa w full hd (mov), SMplayer pokazuje, że 30 ramek/s, ~15000 kb/s, h264, filmik 10 minut to około 1GB.
Zanik kupiłem sobie Vegas Pro 14 (na Humble Bundle jest promocja), renderowałem czym tam popadło np. Movie Maker czy Nero Video i tam nie było problemów, wybierałem 30 klatek, full hd, około 15000 kb/s i powstawał mi plik mp4, na tym rozszerzeniu mi zależy bo program do zdjęć po skatalogowaniu potrafi go odtwarzać.
Teraz pytanie do Was, co najodpowiedniejsze wybrać w Vegas 14 by filmik był podobnej jakości, wielkość miał nie większą niż te 1GB na 10 minut oraz miał rozszerzenie mp4 a nie jakieś wymyślne mxf i inne bo tego rodzinka po przesłaniu nie odtworzy.

Mój system to Windows 10 Pro, Vegas Pro 14 ..
Odpowiedz
#2
Aby otrzymać MP4 z kodekiem AVC (czyli h264) - który jest najpopularniejszy w tym momencie, musisz wybrać podczas renderowania, na liście formatów: Sony AVC, lub MainConceptAVC. To jest dokładnie to samo ustawienie, jak pod YouTube, tylko przepływność trochę wyższa (wyższy bitrate). W nowszym Vegasie Pro 15 jest jeszcze nowsza wersja kodeka Magix AVC.

Klatkaż zostaw 30 (lub 29.97 - zależy jak jest faktycznie w pliku oryginalnym). Sprawdź, czy Twoja kamera sportowa na pewno daje stały klatkaż, a nie zmienny (jak np. telefony). Parametry plików VIDEO najlepiej odczytuj za pomocą MediaInfo, a nie SMplayer... Wówczas będziesz miał pewność, że parametry są poprawnie odczytane.

Skoro chcesz kodować 15Mbps, to musisz podać taką wartość (w oknie avg bitrate). Wartość w oknie max bitrate możesz dać np. 20Mbps.
Odpowiedz
#3
Próbowałem już tego chyba, różne kombinacje czy to o to chodziło? Przepływność to inne określenie bitrate? No i to rozszerzenie nieszczęsne to avc zamiast mp4 na którym mi zależy.
W tym MAinConceptAVC klatkę wpisać sobie 30, nie muszę chyba z listy wybierać? Też avc jako rozszerzenie.
[Obrazek: Dyy7DeKRSHGgAHwQ-Obszar.png]
Odpowiedz
#4
Tak. Przepłwność, to inaczej bitrate (to polskie tłlumaczenie).
Problem w tym, że użyłeś szablonu do BluRay -> który w Twoim przypadku zupełnie się nie sprawdzi (po pierwsze, będziesz miał sam obraz bez dźwięku, po drugie - automatycznie profil BluRay ustawia przeplot, który Tobie nie jest potrzebny, a po trzecie -> rozszerzenie AVC nie jest standardowe i nie każdy odtwarzacz potrafi to łyknąć).

Wróć do okna renerowania, wybierz profil "INTERNET" i musisz zmodyfikować:
- klatkaż (tak, jak w źródowych plikach = tak, jak ustawiony projekt) -> w Twoim przypadku 30
- oczywiście bez przeplotu (progressive)
- profil zmień na wysoki (domyślnie jest średni)
- przepływność (bitrate) -> 15 000 000,
- zaznacz okno na samym dole "włącz pobieranie progresywne"

W zakładce AUDIO zmień bitrte na 320kbps.
Odpowiedz
#5
Dzięki.
Ustawiłem tak jak na screenie, ale mam jeszcze kilka pytań jeśli można.
1. gdzie się wyłącza brak przeplotu (progressive) czy te zaznaczenie 'włącz pobieranie progresywne' to to?
2. ten profil to co to właściwie jest?
3. Renderując wideo zapisałem jako rozszerzenie mp4, czy to jest pełnoprawne rozszerzenie, bo wiem że z niektórymi plikami tak można robić np. pdf jak zmienię na odt to można edytować itd.
4. Znasz jakiś sposób na porównanie dwóch materiałów wideo przed i po konwersji, próbuję z dwoma SMplayerami, ale otworzyć to w jednym czasie by porównać jakość jest ciężkie.
5. Audio zmieniam zgodnie z oryginałem na 32000 Hz oraz 384000 b/s, 512000 b/s jest dostępne dopiero gdy dam więcej Herców tj. 48000
[Obrazek: oJuYxQ2rQHrC7KJG-Obszar.png]
Odpowiedz
#6
Teraz wszystko jest dobrze. O poszczególnych elementach możesz przeczytać klikając na pytajnik w prawym górnym rogu -> będziesz miał wszystko wytłumaczone. Przypuszczam, że nawet po Polsku (ja mam anglojęzyczną wersję Vegasa).
Dźwięk - zgodnie z systemem PAL powinien być 48kHz. Ilość bitów - 320kbps (wysoka jakość).

Porównywać jakość? Wystarczy popatrzyć na losowe kilka klatek. Możesz zrobić tak -> wrzucasz dwa filmy do Vegasa (na osi czasu - jeden pod drugim), i patrzysz na ten sam moment w filmie -> raz jedna ścieżka (można użyć "solo" albo "mute"), a później druga.
Oczywiście ma to sens, jeśli masz podgląd pełnoekranowy z ustawieniem Best Full dla podglądu.

Ale równie dobrze możesz przeglądać na jakimś odtwarzaczu. Byle takim, który nie "ulepsza" jakości video. Ja używam Media Player Classic.


Co do rozszerzenia, to co to znaczy "pełnoprawne rozszerzenie"? Chyba nie do końca rozumiesz, czym jest rozszerzenie pliku. Pliki audio-video są przechowywane w "kontenerach" -> i to jest rozszerzenie. To jest taka jakby paczka, w której znajdują się strumienie - obraz oraz dźwięk (a czasami nawet napisy i jeszcze lista rozdziałów). MP4 jest właśnie takim kontenerem. Jeśli nie jesteś przekonany, czy plik MP4 jest faktycznie MP4, to cóż.... możesz to sprawdzić np za pomocą programu "MediaInfo", o którym już pisałem wcześniej.
Odpowiedz
#7
Z rozszerzeniem chodziło mi o to, że Vegas wyexportował mi wideo, a na screenie 'Internet HD 1080p' czyli w MainConcept AVC/AAC (*.mp4, *.avc) są dwa rozszerzenia mp4 i avc i czy zapisując plik jako mogę sobie dać nazwa.mp4?
Język polski można łatwo zmienić jakby co jednym wpisem w rejestrze, wygląda na to że producent zaimplementował polski w kodzie, ale nie wiedząc czemu oficjalnie nie jest on możliwy do wyboru.
Odpowiedz
#8
Nie.
Tzn. możesz wszystko, bo to Twój komputer i Twoje pliki. Ale tak nie będzie poprawnie.
Oprócz rozszerzenia (trzech liter po kropce), w pliku jest jeszcze zapisana flaga -> z kontenerem (czyli rozszerzeniem). Większość softów pewnie to pominie i odtworzy, ale nie będzie to poprawne -> i w niektórych przypadkach może wywalić błąd.

O języku polskim wiem, ale osobiście nie wyobrażam sobie pracy na polskojęzycznej wersji. Podobnie mam z Photoshopem - uczyłem się na anglojęzycznej i taką wolę.
Odpowiedz
#9
No to właśnie do tego zmierzałem :) skoro nie można tak ustawiać rozszerzenia w Vegas to jak mam mieć wpływ na to które z obywdu Vegas wybierze w tym konkretnym przypadku mp4 czy avc?
Odpowiedz
#10
Bo Vegas lepiej wie od Ciebie, kiedy jakie rozszerzenie zastosować ;)

Czy wiedziałeś o tym, że plik AUDIO-VIDEO jest domyślnie z rozszerzeniem .MP4. Natomiast plik zawierający jedynie strumień VIDEO jest nazywany .AVC? Wiedziałeś? A Vegas o tym wiedział.
AVC używa się przy renderowaniu pliku pod płyty BluRay.
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Crash po wrzuceniu materiału i jakość po wyrenderowaniu Screen-PL 0 860 10-26-2011, 3:15
Ostatni post: Screen-PL

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości