Usuwanie szumów z filmu - darmowe sposoby?
#1
Cześć!
Macie jakieś darmowe sposoby na odszumianie obrazu? Nagrywam trochę filmów w 720p i chciałbym, żeby to jakoś wyglądało porządnie.
Niestety nie stać mnie na kupno pełnej wersji Neat Video, a wersja ograniczona jest nie dla mnie - zbyt mała rozdzielczość.
Liczę na pomoc.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
#2
Nie ma takiej opcji. Film, żeby wyglądał porządnie trzeba go dobrze nagrać, a nie potem godzinami przetwarzać. To jest strata czasu.
Odpowiedz
#3
Właśnie chciałem Ci "Neat video" polecić, ten "odszumiacz". Ale widzę że go znacz i jest dla Ciebie niemożliwy do nabycia.
A przy filmowaniu: im więcej światła - tym mniejsze szumy. Oczywiście trzeba tez unikać zbyt mocnego światła by nie powstały tzw. przepalenia na obrazie. Niektóe drogie kamery (albo tańsze lecz zmodyfikowane) mają opcję ostrzegania "na czerwono" o przepaleniach i to w trybie na żywo. Poniżej screen z moją lustrzanką i czerwonym punktem.

[Obrazek: attachment.php?aid=1162]

Trzeba tez zadecydować które przepalenia zostawić i nie zwracać na nie uwagami (żarówki w pomieszczeniach, czasem niebo itd).


Załączone pliki Miniatury
   
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
#4
W razie czego jak są przepalenia, zawsze można przykmnąć przysłonę. Szczególnie w lustrzance.
Odpowiedz
#5
Są trzy parametry którymi można zareagować, aby zmienić ekspozycję (zlikwidować przepalenia) - czułość ISO, migawka (shutter) oraz przysłona (IRIS). Niezależnie od tego, czy kręcimy aparatem czy kamerą (niektóre kamery nie mają podanego ISO, bo jadą cały czas na natywnym, ale mają podbicie ISO w dB).

Temat jednak chyba mamy inny. Szumy. A konkretnie - jak się ich pozbyć.

Jeśli nie masz pluginu do odszumiania (NeatVideo jest rewelacyjny), to jedyne co pozostaje, to przyciemnić ekspozycję - aby zmniejszyć szum -> ale wiadomo, obraz będzie ciemniejszy. Nic innego nie wymyślimy. Możesz próbować inne pluginy - innych firm, do odszumiania, ale obawiam się, że darmowego nie znajdziesz.
Odpowiedz
#6
(11-30-2014, 21:14)phillix napisał(a):  Macie jakieś darmowe sposoby na odszumianie obrazu?

Ja mam darmowy sposób który daje dobre efekty ale stopień skomplikowania zapewne zniechęci osoby mniej zaawansowane. Jeśli ktoś chce się pobawić i popróbować to postaram się wytłumaczyć w miarę łopatologicznie.

Więcej o tej metodzie można poczytać tu:
 http://avisynth.nl/index.php/MCTemporalDenoise
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=139766

No to zaczynamy:
1. Instalujemy Avisynth 2.58:  http://sourceforge.net/projects/avisynth2/
2. Instalujemy VirtualDub (32bit): http://sourceforge.net/projects/virtualdub/
3. Filtr MCTemporalDenoise wymaga odpowiednich pluginów i bibliotek. Można je ręcznie skompletować z pierwszego linku który podałem, jest to czasochłonne więc wrzucam spakowaną paczkę:
https://www.dropbox.com/s/4byltub5xpown7...se.7z?dl=0
lub
http://www.ex.ua/258468803198

W paczce tej mamy folder /plugins/ którego ja używam i pojedynczy plik /fftw3.dll/. Pliki z folderu /plugins/ nalezy wrzucić do folderu /plugins/ tam gdzie mamy zainstalowany Avisynth, domyślnie:
c:\Program Files (x86)\AviSynth 2.5\plugins\
Plik /fftw3.dll/ należy wrzucić do c:\Windows\System32\

Avisynth i Virtualdub domyślnie obsługują tylko pliki .avi, ja osobiście przy tego typu operacjach używam bezstratnego kodeka Lagarith.

Przykładowo mam plik e:\test.avi, który chcę odszumić. Musimy sporządzić odpowiedni skrypt dla avisynth, w notatnik wklejamy:

Cytat:AVISource("e:\test.avi")


# "very low"  "low"  "medium"  "high"  "very high"

mctemporaldenoise(gpu=true, settings="medium")

Mamy pięć podstawowych stopni odszumiania: "very low"  "low"  "medium"  "high"  "very high". Wstawiamy w settings="medium" naszą "moc" odszumienia i zapisujemy w notatniku ten plik jako /test.avs/. Oczywiście zaawansowani mogą się bawić szczegółowymi parametrami ale te pięć stopni jest moim zaniem wystarczające do podstawowego odszumiania.

Otwieramy ten plik /test.avs/ w VirtualDubie i powinien nam się otworzyć nasz film przepuszczony przez filtry Avisynth. Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiednie kodery audio/video i zapisać w VirtualDubie (video->compression, audio->compression i plik->save as avi).

Może komuś się przyda...
Odpowiedz
#7
A co powiecie o Magic Bullet? Posiadam ten plugin do SV, ale nie wiem, która opcja redukuje szum.
Ponoć nieco pomaga.
Ogólnie to jak nagrywam w domu to obraz jest w miarę ładny, ale jak ustawie nagrywanie 720p w slow motion to wtedy pojawia się dużo szumów, nie wiem czemu.
Odpowiedz
#8
http://www.redgiant.com/products/all/denoiser-II/
Odpowiedz
#9
Ale to jest to Adobe After Effects... bynajmniej przy instalacji same AAE mam do wyboru.
Odpowiedz
#10
Nieustannie mnie to od lat fascynuje. Przychodzi kolo na forum filmowe. Pyta o darmowe rozwiązania bo nie stać go na komercyjną wersję.
Jakoś tak jest, że "stać go" na After Effects za ponad 2 i pół tysiaca i ani okiem nie mrugnął za redgiant za 99baksów +VAT, ale nie stać go na Neat Video za 50 dolarów (wersja Home wystarczy do 720p). Matko jak mnie wk... taka zabawa w ciuciubabkę.
Houdini podał dobrą metodę, zresztą Avisyth i spółką są dobre na większość domowych problemów.
Jeżeli masz problem z szumem chromatyczny, możesz odrobinę go złagodzić chroma blurem.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Usuwanie szumów mrówienia z klipu wideo yqv51599 18 11,560 02-02-2014, 21:14
Ostatni post: walerka
  Redukcja szumów Kylar 2 2,015 01-29-2014, 17:26
Ostatni post: Kylar
  Redukcja szumów dźwięku Matti 1 1,913 06-11-2011, 1:20
Ostatni post: efix
  Usuwanie Audio z filmu spiderman004 2 1,779 06-07-2011, 9:58
Ostatni post: efix

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości