Usuwanie echa.
#1
Witam, to mój pierwszy post na forum. Mam problem z filmem. Gdy nagrywałem do niego dźwięki było w nich sporo szumów, więc usunąłem je w audacity. Teraz niestety słychać spore echo gdy są wymawiane dialogi. Czy da się usunąć to za pomocą Sony Vegas? Jak tak, to proszę o pomoc.
Odpowiedz
#2
Nie, Vegas - owszem - ma sporo wtyczek audio, ale nie aż tak zaawansowanych jak oczekujesz - to jest program do obróbki video.
Z resztą nie wiem, czy uda Ci się cokolwiek z dźwiękiem zrobić nawet na profesjonalnym programie - podejrzewam, że pisząc "echo" masz na myśli pogłos wynikający z charakterystyki akustycznej pomieszczenia i dużej odległości mikrofonu od osoby mówiącej.
Jeśli robisz film, to najtańszą i najlepszą opcją będzie postsynchrom, czyli ściągniesz aktorów do studio i niech spokojnie w zaciszu domowym i z mikrofonem w ręku ponownie nagrają wszystkie kwestie, które wymówili wcześniej.

A na przyszłość radzę podejrzeć / poszukać / poczytać, jak sobie filmowcy radzą z dźwiękiem.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
#3
Podobnie jak przesterowanie - zasadniczo wada nieusuwalna.
Odpowiedz
#4
Jasne, rozumiem. Dzięki za profesjonalne i szybkie odpowiedzi. Echo wynikało z tego, że usunąłem szumy używając Audacity. No ale rozumiem. Vegas jest świetne do obróbki video, a nie audio ;)
Odpowiedz
#5
Vegas swój rodowód wywodzi właśnie z obróbki audio i całkiem nieźle się w tej roli sprawdza. Funkcjonalności wideo doszły niejako jako dodatek :)
Zależy czego oczekujesz, teraz programy typowo do audio poszły swoją drogą, Vegas swoją. A rzeczy takie jak echo czy przester po prostu nie usuniesz. Możesz próbować łagodzić, ale po prostu tak to nie działa.
Odpowiedz
#6
Usuwanie szumu też powoduje zniekształcenia dźwięku, które są podobne trochę do echa. Najbardziej podobne jest to do brzmienia bardzo mocno skompresowanego materiału.
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości