Ankieta: Pomysł jest;
Ankieta jest zamknięta.
dobry
20.00%
1 20.00%
zły
80.00%
4 80.00%
Razem 5 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ustawienia
#1
Proponuje zrobić osobną kategorię Ustawienia - Cam i Vegas z tych podstawowych funkcji 50, 50i, 25p itp.
-------------
Mój sprzęt: kamera sony hdr cx570e, statyw 50AV, mikrofon HST1, sony imagination studio 4, komputer: lenovo ideapad y560,procesor i7, 16GB ram,geforce 660MX, win7ultimate 64-bit, Ipad 2
Odpowiedz
#2
Stray póki co we wszystkich tematach piszesz byle pisać. Rozwiń myśl troszkę bardziej... Po co na co i co dokładnie chcesz przez to osiągnąć.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#3
Ma na myśli taką małą tabelkę, plik z kamery, ustawienia programu, ustawienia renderowania, inne.
Tak by każdy w prosty sposób mógł ustawić kamerę i program, bo z tego co widzę dużo osób pyta o to samo.
-------------
Mój sprzęt: kamera sony hdr cx570e, statyw 50AV, mikrofon HST1, sony imagination studio 4, komputer: lenovo ideapad y560,procesor i7, 16GB ram,geforce 660MX, win7ultimate 64-bit, Ipad 2
Odpowiedz
#4
Hmmm... ale jakby CI to powiedzieć, generalnie jest to bez sensu, lepiej jest zrozumieć jak to działa, a nie ustawiać wg tabelki. Ludzie w ten sposób ustawiają - na przykładzie tutoriali i potem dziwią się, że nie działa.
Poza tym - jak byś to widział? W popularnych formatach są gotowe szablony zarówno projektów, jak i renderów.
A w niestandardowych przecież na wejściu możesz mieć film 4K a na wyjściu render do Iphone...
Naprawdę, ludzie pytają w kółko, ponieważ nie znają technologii, nie rozumieją jak to działa.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#5
Ludzie pytają, bo nie znają podstaw. I chyba nie chcą poznać.
Chcą natomiast coś na styl "kreatora", który im powie, co gdzie kliknąć, jaką wartość wpisać, żeby później dostać film na yt,.

Tabelka? z ustawieniami?
Człowieku. Wiesz, ile jest różnych standardów, oraz ile możliwości?
Przyznaj się - zaglądałeś w ogóle do pliku pomocy [F1]? Czytałeś manuala? Odpaliłeś w ogóle Interactive tutorial - który od dłuższego czasu jest wbudowany w program i pozwala początkującym poznać podstawowe funkcje programu...
Niestety większość "nowych" ma to w dupie. Chcą dostać odpowiedź na swoje pytanie. Chcą pomocy - jak zrobić to czy tamto; a najgorsze jest to, że nie chcą się nauczyć, tylko szybko coś tam zmontować, żeby wrzucić na YT i zaszpanować przed ziomkami...
niestety...
A co dopiero mówić o zakupie jakiejś książki z podstawami filmowania/montażu/oświetlenia itd.
Dlatego ja osobiście jestem przeciwnikiem tutoriali - takich jak na yt; bo one niczego nie uczą. One tylko pokazują, jak wykonać daną rzecz. A i tak, nikt późnej nie pamięta gdzie to było, bo nie zrozumiał, tylko miał napisane.
Odpowiedz
#6
Nie zgodzę się z Tobą mateuszszar, gdyż jest to dobry rozwiązanie, wielu by to pomogło. Wiem, że najlepiej nauczyć się, ale powiedz czy pamietasz TY wszystkie funkcję chociażby renderingu, a jest ich full??
Dla mnie plikiem wyjściowym jest płyta dvd lub bluray ewentualnie format na YT i do Ipad zapis. W sumie wystarczające 4 pliki, ale i tak w goszczu rozwiązań, jakie daje program łatwo się pogłubič. Zauważyłem, że nawet kolega efix na swoich stronach ma takie tabele o których mówię ze standardem zapisu w eu i stanach itp.
Program powinien pomagać i być intuicyjnie prosty w obsłudze, a nie skomplikowany, ale mimo to tworzenie filmu to poważna sprawa, wymagąca wiedzy. Tu się zgadzam.
Z tym F1 pomoc to nie do końca tak jak piszesz bo nie jest tam wszystko napisane przynajmniej ja nie zrozumialem pewnych rzeczy.
Ja nie lubię dużo efektów, czy jakieś wybajerzone przejścia czy ściniki, zjazdy, dlatego nie interesują mnie tego typu toturiale. Owsze, oglądałem, co można robić w programie, ale nie stosuje efektów prawie wcale.
-------------
Mój sprzęt: kamera sony hdr cx570e, statyw 50AV, mikrofon HST1, sony imagination studio 4, komputer: lenovo ideapad y560,procesor i7, 16GB ram,geforce 660MX, win7ultimate 64-bit, Ipad 2
Odpowiedz
#7
Cytat:czy pamietasz TY wszystkie funkcję chociażby renderingu, a jest ich full??
Właśnie o to mi chodzi.
Nie wiem dlaczego chcesz się tego uczyć na pamięć. To trzeba zrozumieć.
Czego konkretnie nie rozumiesz podczas renderingu?
Ja np prawie każdy rendering ustawiam od podstaw wg potrzeby. Mam oczywiście swoje szablony, ale często je dostosowuję pod to, jak w danym momencie potrzebuję.

Czego nie rozumiesz z ustawień renderingu, co chciałbyś umieścić w owej tabelce?
Vegas jest już od jakiegoś czasu tak idiotooporny, że nawet wskazuje ustawienia, które są optymalne dla ustawienia projektu, a projekt możesz łatwo dostosować stosując choćby funkcję automatycznego dostosowania projektu do plików źródłowych (VP12 nawet sam pyta podczas importu...).

Chodzi mi o to, że jak nie znasz podstaw, to napisanie tabelki nie pomoże, a tylko zaszkodzi. Bo ludzie będą głupio przepisywali parametry, nie wiedząc o czym one decydują.
A później mamy nowy temat - nie działa. Pomocy. Robię tak jak w tutku, a nie wychodzi.

Generalnie podczas renderingu musisz wiedzieć:
- jaki jest cel filmu (gdzie ma trafić): inaczej renderujemy pod DVD (gdzie masz ściśle określoną rozdzielczość, PixelAspectRatio, klatkaż..., parametry dźwięku), a inaczej pod BluRay, czy też youtube.
- niektóre ustawienia są różnież zależne od plików wejściowych (przeplot - jak wiadomo, albo zostawiaomy taki, jaki jest, albo usuwamy, ale nigdy nie zmieniamy na inny);
- wielkość wyjściowego pliku (albo nadrzędny jest dla ciebie rozmiar pliku, i musisz dostosować przepływność (jak np w przypadku DVD), albo nadrzędna jest przepływność, a wielkość mniej istotna (np na YT, gdzie tylko niektóre przepływności pozwalają na zamieszczenie filmu bez ponownej recompressji przez serwis)).

Z F1 też masz trochę racji. Nie ma wszystkiego. Ale jest to, co potrzeba, żeby ewentualnie znaleźć więcej - a szczególnie jak mówimy o początkach. Wiem również, że wiele spraw może być niezrozumiała. Ale to jest w końcu program profesjonalny, gdzie wiele rzeczy możesz sobie sam ustawić. Ba,. często nawet MUSISZ. Bo później wychodzi poszarpany obraz, duchy, albo czarne paski na bokach.
Wiesz ile osobiście czasu spędziłem nad plikiem pomocy, z słownikiem w ręce (papierowym, bo jak poznawałem Vegasa, to nie miałem internetu...).


Może inaczej. Spróbuj mnie przekonać. Rozwiń myśl, gdzie dokładnie jest ten powszechny problem z ustawieniami. Czego nowi ludzie mogą nie rozumieć.
Odpowiedz
#8
Nie będę się rozpisywał: pomysł z dupy.
Odpowiedz
#9
(10-16-2012, 23:22)Pinto napisał(a):  Nie będę się rozpisywał: pomysł z dupy.

Jednak napiszę trochę więcej. Jesteś nauczycielem i niestety prezentujesz takie podejście do nauczania jak w całej polskiej oświacie, czyli nieważne jest zrozumienie przedmiotu, tylko ważne jest zaliczenie:)
Odpowiedz
#10
Z tego co na poczatku zostało napisane mogę wywnioskować, że ideałem byłoby aby SV sam dostosował ustawienia projektu do modelu posiadanej kamery a jeszcze lepiej po wybraniu "nowy projekt" poprosił o podłączenie kamerki do komputera i po wykryciu zaproponował ustawienia projektu. Ewentualnie jeszcze plikowa wersja: w media binie(eksploatorze) była w rozwijalnym menu opcja "dostosuj format projektu do formatu tego pliku".
W sumie może byłby to i ciekawy pomysł i z technicznego punktu widzenia prosty w realizacji(przynajmniej w sensie ustalenia rozdzielczości, fps, ustawienia pól i aspektu obrazu)... tylko, pytanie, czy SCS chce się takimi bajerkami zajmować - i czy nie będzie to kolejna martwa opcja, której nawet początkujący nie będą chcieli używać, bo i tak chcą mieć "30fps wmv" na youtube - tak jak w tutorialu?
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości