Ultra High Definition za 5 lat?
#1
Witam all. Surfując po necie natknąłem się na cos takiego :

http://hdtvmania.pl/2008/01/16/ultra-hdt...roku-2015/

o.O To jest nie do wyobrażenia sobie po prostu. Nawet nie chodzi o rozmiar, tylko o sprzęt jaki będzie potrzebny do tego odtworzenia. Przykładowo komputer kumpla (nie chce mi sie pisać parametrów, ale ważne że prawie najnowszej generacji) ma wewnętrzny transfer na dysku 150mb/s. Obliczyłem, że aby odtworzyć ten film jest potrzebny transfer 3GB/s o.O NIewyobrażalne.
Jeżeli pomogłem - DAJ RUPUTA ;}

[Obrazek: fma.jpg]
Odpowiedz
#2
Ponoć wydajność komputerów i komponentów rośnie dwukrotnie co dwa lata, więc za 5 lat UHD nie będzie uchodzić za jakieś cudo (na rynek wchodzi USB 3.0). Ale żeby przyjęło się szerzej, trzeba poczekać chyba trochę dłużej. Nośniki, odtwarzacze, ekrany, stacje nadawcze - to wszystko musi być dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba:) A to niestety kosztuje.
Poza tym w tej chwili siedząc kilka metrów przed 40" TV i oglądając program w HD nie widzę pikseli. A jak znam życie, nie będę zmieniał tego całego tałatajstwa jeszcze z 10 lat.
I na koniec - podobnie jak w przypadku poprzedniej walki (Blue-ray), zwycięzcę wybierze... przemysł porno;) Tutaj też będzie miał bardzo decydujący głos.
Odpowiedz
#3
Jedyne sensowne zastosowanie jakie widzę to koncerty i "kina telewizyjne". Większość ludzi nie rozróżnia już 720 od 1080, tv mają przeważnie z tych tańszych i tak na prawdę maja w dupie co na nim jest. Mecz czasem obejrzą.
Myślę, że telewizory z pewnością się pojawią, tylko po co? I gdzie - w Japonii? Gdzie oni to wstawią? :)
Chyba, że domy zaczną budować ztego, takie wiecie, ściany telewizyjne, co dzień nowa tapeta :)
Odpowiedz
#4
Transfer na dysku nie równa się transferowi z karty graficznej na panel. Z HDD zawsze idzie strumień skompresowany i HDD owszem, może się wyrobić, tylko kwestia kompresji obrazu. Powoli wchodzą dyski SSD już podpinane bezpośrednio pod magistralę - na razie bardzo drogie, ale czas zrobi swoje:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Dysk...18090.html

Poza tym przetwarzanie obrazu (jak i kompresja/dekompresja) to dziedzina stosunkowo prosta do zaimplementowania w architekturze równoległej, więc to wszystko jest realne, tylko kwestia opracowania sprzętu zdolnego taką rozdzielczość obsłużyć (przetwornik kamery, układy kompresji danych, być może opracowanie nowego formatu kompresji).
Myślę, że to troszkę dalsza przyszłość niż 5 lat - chociażby dlatego, że jeszcze na dobre nie zagościł fullHD a poza tym w świecie konsumpcyjnym musiałoby być to tańsze od aktualnych rozwiązań (ile procent poleci do salonów RTV po nowy panel, kiedy aktualnie kupiony jeszcze pachnie nowością? albo nie daj Bóg - jeszcze jest spłacany kredyt za ten luksus).
Dla producentów filmowych a zwłaszcza ludzi od komputerowych efektów specjalnych to będzie wybawienie - lepsze klucze, lepszy motion tracking itp... i myślę, że w tej branży ten standard ma większe szanse. My - konsumenci -będziemy musieli poczekać trochę dłużej.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
#5
A ja mam takie pytanie... czy w ogóle istnieje taki sprzęt pozwalający rejestrować filmy w takiej rozdzielczości? Czy znowu wszyscy wrócą do taśmy filmowej?
Odpowiedz
#6
patrząc na ten filmik - istnieje od jakiegoś czasu - może teraz to udoskonalili

[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
#7
No OK, ale pytam - po co? Istnieje pewna granica rozdzielczości ludzkiego oka. Przy projekcji wielkoformatowej - OK. W tej chwili "normalne" filmy są skanowane do 2K albo do 4K, czyli w porywach 3996 x 2160 - jakoś nikomu to w kinie nie przeszkadza. Więc rozmowa o tak wielkich rozdzielczościach jest raczej zagraniem marketingowym - można, ale po co? W specyficznych zastosowaniach, OK. Ale dla konsumenta? Pomijam już zupełnie inny aspekt - co na nich oglądać. Już teraz jest problem, produkcji HD wcale nie jest tak dużo, spora część jest bezczelnie powiększana z SD.
Chyba największa radochę i najwięcej "towaru" będą mieć jak zwykle miłośnicy sportu. Pozostali - łącznie z fanami kanałów typu National Geografic czy Discovery i filmowymi - już teraz dostają w większości niepełnowartościowy towar. Mało kto bawi się w powtórne skanowanie taśmy, skaluje się po prostu PAL czy NTSC i to wciska telewidzom.
Odpowiedz
#8
A wybobraź sobie cały pokój normalnych wymiarów, który ma całe ściany w telewizorach z UHD (podłoge i sufit też) (UHD pewnie wystarczyło by na telewizor 100`calowy , tak, aby człowiek nie mógł rozpoznać że to jest pixelowane). I teraz każda ściana ma 1 ogromny telewizor, może jeszcze w 3D i po prostu dookoła ciebie jest dżungla. Nie widzisz łączeń, bo tele jest ogromny. To było by coś superowego.
Odpowiedz
#9
Tak, i wszędzie na około gołe baby, światło w podłodze i znajdź tu klamkę... Oczywiście ekrany byłyby elastyczne... To ja chyba postoję.
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Video Game High School - Serial nozownik0 6 2,590 01-12-2013, 15:22
Ostatni post: nozownik0

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości