Ujęcia GoPro po okręgu/kask/motor
#1
Witam wszystkich użytkowników ,

mam pytanie jeśli chodzi o kręcenie , tylko nie wiedziałem do którego działu to wrzucić,
jak nakręcić ujęcie w 1:12-1:14 , chodzi mi o to że kamera obkrąża głowę snowbordzisty, takie ujęcia się powtarzają później parę razy, także były w filmie Ken Block Gymkhana 5, posiadam GoPro Hero 2 , a jak się dobrze spasuje moment takiego ujęcia to fajnie wychodzi.

Ktoś ma jakiś pomysł ?
Odpowiedz
#2
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem o które ujęcie ci chodzi, ale jest to chyba po prostu drugi kamerzysta skaczący obok nagrywanej osoby ;)
Odpowiedz
#3
możliwe ze dobrze zrozumiałeś , ale zobacz na ujęcie z motorem w

2:18-2:20 , z jednej strony motoru kamera ląduje po drugiej stronie motoru , tak jakby po okręgu, ale przecież nie możliwe że w poprzednich scenach , ludzie skaczą z okręgiem na głowie :)
Odpowiedz
#4
A może to jakiś obrotowy kijek, przymocowany jedną stroną do kasku, a drugą do GoPro...
Obraz jest cały czas wykadrowany w ten sposób, że czubka kasku nie widać :)
Dało by się coś takiego zrobić. Na jakimś łożysku zamocować kijek z przeciwwagą, oraz GoPro. Wtedy jak będzie dobrze wyważony, to uzyskasz taki efekt - przy obrocie, kamera zostaje z jednej strony :)
Odpowiedz
#5
Właśnie też mi to podchodzi pod jakiś wysięgnik , bo na początku pomyślałem że koleś miał kilkanaście GoPro na głowie i że obraz jakoś wystabilizowany czy coś , ale przecież to by było nie możliwe .... ciekawe czy rąbią takie wysięgniki ...
Odpowiedz
#6
Możesz sam zrobić takie urządzenie, jeśli tylko posiadasz zdolności manualne, oraz masz dostęp do warsztatu.
Będziesz potrzebował:
- kask do którego będziesz mógł przymocować (przykręcić) kijek na jakimś łożysku, albo czymś innym, co pozwoli na swobodne obracanie kijka (może nawet wystarczy tulejka - śruba z plastikową tuleją + odpowiednio nawiercony drążek, który na tym otworze będzie się obracał);
- kijek - może coś w stylu kijka od miotły (są takie aluminiowe pokryte PCV, dość lekkie);
- GoPro (lub inna kamera tego typu).
- jakiś balast który spełni rolę przeciwwagi.

Do kasku montujesz łożysko, lub śrubę z nakładką plastikową (średnica odpowiadająca otworze poprzecznym wykonanym w drążku - kijku od miotły).
Kijek od miotły musisz nawiercić mniej więcej w 1/4 długości.
Na dłuższym końcu montujesz GoPro
Na krótszym - przeciwwagę.

Wystarczy wyliczyć, jaki ciężar powinna mieć przeciwwaga (lekcja fizyki się kłania, a szczególnie - statyka). Dla podpowiedzi: "moment siły = siła razy ramię"
Odpowiedz
#7
troszkę skomplikowane :) ale chyba do zrobienia , tylko pozostaje coś wymyśleć żeby się ciągle nie kręciło jak głupie w koło ;)
Odpowiedz
#8
Nie takie skomplikowane jak się wydaje :)
A żeby się nie kręciło, to można zastosować jakąś blokadę. Nawet, jakby dobrze pomyśleć, to można do kijka kasku zamocować jakąś krzywkę (albo do kasku), i po obrocie, kijek zablokuje się w jednej wybranej przez nas (poprzez ustawienie krzywki) - pozycji. Oraz odpowiedni spust, pozwalający na łatwe odbezpieczenie kijka celem swobodnego obrotu.
Ja myślę, że taki myk był użyty dwa, może trzy razy, w tym tylko chyba raz z obrotem kamery/kijka.
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości