Pytanie o opcje slow-motion w kamerach pro
#1
Chciałbym się zapytać o modę na oferowanie opcji tworzenia slowmotion powstającego JUŻ W MOMENCIE SAMEGO NAGRYWANIA.

Kiedyś było to tak, że kamera po prostu dawała nam 60 czy 120 klatek, nagrywaliśmy tak każdy klip a jak chcieliśmy go spowolnić to robiliśmy to już w postprodukcji.
Ostatnio coraz częściej trafiam jednak na opcje kamer gdzie tego typu slow-motion w 120 klatkach możesz nagrać ale aby to zrobić, musisz włączyć specjalny tryb przedtem. Wtedy też nie nagrywa Ci się dźwięk a materiał dostajesz od razu spowolniony. Czyli nie możemy sobie nagrać zwyczajnie filmu a potem go pięknie spowolnić jeśli chcemy.

Ktoś wie dlaczego ta opcja działać musi w ten sposób a nie tak "jak dawniej"?
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
#2
To nie chodzi o modę, tylko o możliwości kamery.

Podam przykład który znam:
SONY FS700 - kamera, która ma tryb slowmotion, ale używa buforu (prawdopodobnie ze względu na nośnik - karty SD). Więc po rozpoczęciu nagrywania, masz kilka sekund (chyba 12 z tego co pamiętam), kiedy kamera rejestruje obraz do buforu. W momencie, jak bufor będzie pełny (lub zatrzymamy rejestrowanie slowmotion), kamera zaczyna zapisywać film na kartę - ale film ma postać 1080@50i - a nie 120fps czy 240fps.

SONY FS7 - ta kamera ma tryb ciągłego slowmotion. Korzysta z autorskich kart XQD o bardzo wysokich transferach, więc zapis filmu slowmotion może być robiony od razu na karcie pamięci. Można więc nagrać materiał HD1080 @ 180fps w XAVC-I a kamera to zapisze jako film spowolniony w 59.94, 29.97, 23.98p), a wybierając 150fps -> kamera zapisze film spowolniony do 50p lub 25p.

SONY FS5 (mniejsza wersja FS7) - ta kamera używa kart SD - i znów powrót do buforowania.

Oczywiście mówię o trybie SlowMotion.
Możesz również rejestrować 50p lub nawet 120p (ale to tylko z zewnętrznym rekorderem z tego co pamiętam), a później w programie zwalniać, ale po co, skoro można mieć od razu 120, 240fps lub nawet 480 czy 960fps!

Wiele możliwości i dużo zabawy jest z tym slowmotion. Jak będziesz potrzebował superslowmotion - daj znać ;)
Odpowiedz
#3
Witam, chciałbym zrobić efekt przyspieszonego tempa w okół danego obiektu tzn. np jakaś postać porusza się normalnie, a wszytko w okół niej jest przyspieszone, bądź spowolnione. jak wykonać taki efekt w sony vegas pro 10?
Odpowiedz
#4
Jeśli pytasz o narzędzie do kontrolowania prędkości odtwarzania filmu, to musisz użyć obwiedni (klip video -> ppm -> insert envelope -> velocity).

Jeśli pytasz, jak to zrobić "krok po kroku", to w vegasie masz coś takiego, jak "Interactive tutorials", w którym jest zakładka Editing Video and Still Images, a tam temat How to Create Slow- or Fast- Motion Video.
Odpowiedz
#5
jakies trudne
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości