Prawa autorskie
#1
Witam nagrywam film na konkurs i chcę podłożyć muzykę w tle. Chciałem wykorzystać sam podkład (Instrumental) bez słów piosenki czy to też jest objęte prawami autorskimi? Chodzi mi dokładnie o ten podkład: Beamer,_Benz_Or_Bentley_Instrumental_Lloyd_Banks

Czy jak umieszczę na końcu notkę o autorze będzie wszystko ok?
Odpowiedz
#2
Zobacz na okładkę płyty, z której jest ten utwór. Jeśli nie ma tam słowa o prawach autorskich - możesz wykorzystać. Ale szczerze wątpię ;)
Prawami autorskimi chroniona jest twórczość słowno muzyczna. Czyli zarówno słowa (tekst) jak i muzyka.
Ps. Zawsze można zapytać samego Twórcę... ale z doświadczenia - mało ma do powiedzenia, jeśli tylko podpisał odpowiednie papiery w ZAiKSie (lub podobnej instytucji)...
Odpowiedz
#3
Wykorzystaj jakiś utwór ze strony jamendo.com
Odpowiedz
#4
KAŻDY utwór od momentu powstania jest chroniony (przynajmniej w polskim prawie) i z definicji NIE można wykorzystać niczego. Jeżeli twórca lub aktualny właściciel praw majątkowych (nie mylić z autorskimi) określi sposób użycia, zakres użycia itd. to można wg tego co napisano. Czyli - o ile na płycie nie są opisane zasady, formalnie nie możesz użyć, z tekstem czy bez. Po prostu nie. W praktyce zależy co to za konkurs, zwykle w większości przypadków komisje konkursowe są tu bardzo pobłażliwe. Ale możesz np. dla sportu użyć kawałka The Beatles i rzucić film np. na YT :)

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#5
"komisje konkursowe są tu bardzo pobłażliwe" Czy nie będę miał z tego powodu jakichś kłopotów jest to konkurs organizowany przez producenta motocykli
Odpowiedz
#6
Jezeli nikt nie bedzie miec nic przeciwko to podam linka do innego forum gdzie ten temat byl poruszany i zawarte sa w nim dosc istotne argumenty!
Odpowiedz
#7
To, że komisja jest pobłażliwa, to nie znaczy, że taki będzie właściciel praw. Albo inaczej - ogólnie konkursy możesz podzielić na dwie kategorie - "prawdziwe" konkursy filmowe, organizowane przez kluby filmowe lub organizacje związane ogólnie z filmem. Takie "mikro Oscary" powiedzmy. I to raczej jest w miarę spokojnie.
Druga kategoria to konkursy organizowane przez firmy - czy to jakiś kanał TV, czy bank, telefonie komórkową itp. W związku z tym, że takie filmu służą potem do promocji i zasadniczo w większości zrzekasz się praw, to nie możesz się zrzec do czegoś nieswojego. Nawet jak nie będziesz miał kłopotów związanych z prawami, to np. możesz zrobić fajny film, wręcz dostać nagrodę a potem ją stracisz jak się okaże, że naruszyłeś regulamin.
Tak czy siak, korzystanie z czyjegoś działa bez jego zgody jest naganne jako takie.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#8
Bałagan tu się zrobił.

Prawa autorskie do utworów dzielą się na osobiste i majątkowe. Praw osobistych nie można kupić, sprzedać, ogólnie nie można przenieść. Te prawa to np. przypisanie autorstwa. Czyli jeżeli Jan Malinowski napisał muzykę, to Adam Kowalski nie może kupić legalnie od Jana Malinowskiego prawa do podpisywania się swoim nazwiskiem pod tą muzyką. Prawa majątkowe mogą być przenoszone. Czyli można sprzedać prawo do wykorzystania muzyki np. w reklamie, filmie, sztuce teatralnej. Zasadniczo wymagana jest forma pisemna!

Jeżeli użyjesz muzyki bez zgody właściciela praw majątkowych, to jeżeli właściciel się zorientuje co się stało, to może zażądać od Ciebie odszkodowania. Szczególnie, jeżeli zarobiłeś na tym wykorzystaniu. W najlepszym razie zażąda usunięcia muzyki, do której posiada prawa ze wszystkich nośników, na których nieprawnie została wykorzystana.

Z mojego doświadczenia wynika, że na konkursach trzeba albo używać oryginalnej muzyki, albo posiadać prawa do wykorzystania utworów potwierdzone stosownymi umowami.
Odpowiedz
#9
Prawa autorskie
"1. Zwycięzcy konkursu zobowiązują się do nieodpłatnego przeniesienia majątkowych
praw autorskich do opublikowanego na stronie http://www.facebook?...
filmu, o którym mowa w § 2 ust. 2 c), pod rygorem utraty prawa do nagrody i
przepadku nagrody. YMPL ma prawo do nieodpłatnego wielokrotnego wykorzystania
filmów nakręconych przez nagrodzone osoby w swoich działania marketingowych i
innych.
2. Uczestnik ponosi wobec YMPL, oraz osób trzecich wyłączną i pełną odpowiedzialność,
w tym odpowiedzialność odszkodowawczą, w przypadkach naruszenia przez
Uczestnika wymogów lub zakazów określonych w Regulaminie, w §2 pkt. 2 e)"

Czy to oznacza że jedynym ryzykiem może być utrata nagrody? Cytat z regulaminu konkursu
Odpowiedz
#10
@Pugilares
Cytat:Bałagan tu się zrobił.
W którym miejscu? Przecież napisałeś dokładnie to samo co wcześnie zostało powiedziane.

@marcien - jest dokładnie tak, jak to przewidziałem w liście wcześnie. Możesz stracić nagrodę z powodu złamania warunków konkursu. To raz.
Kolejny punkt mówi o tym, że jeżeli ktokolwiek doczepi się do organizatora, on odeśle ich do Ciebie i to Ty będziesz się ew. tłumaczył w sądzie czy zawierał ugodę.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Roszczenie o prawa autorskie Youtube Piciu 5 4,068 06-10-2012, 18:05
Ostatni post: Piciu
  Prawa autorskie pytanie... lighthunder 11 4,284 01-16-2012, 22:05
Ostatni post: Bunch

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości