Podążanie obrazka za punktem
#1
Witam,kilka dni temu zacząłem zabawę z Sony Vegas, jak na razie wszystko co chciałem udawało mi się zrobić ale nie wiem co zrobić żeby obrazek podążał za danym punktem z filmu. Chodzi mi o to że chciałem zamienić twarz jednej postaci (ruchomej postaci) a nie bardzo widzi mi się kopiowanie obrazka z nową twarzą i ustawianie w różnych miejscach, po za tym było by to mało płynne, chyba ze bym robił około 24 obrazków w różnych miejscach na jedną sekundę filmu a to by było "dość" czasochłonne.


PS:Z góry przepraszam jeśli już był taki temat ale nic nie mogłem znaleźć, nie wiem nawet jak taki efekt się nazywa xd
Odpowiedz
#2
Czystym Vegasem nie zrobisz, chyba, że właśnie klatka po klatce. Możesz użyć BorisContinuum, tam masz wtyczke do trackingu.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#3
Cytat:ale nie wiem co zrobić żeby obrazek podążał za danym punktem z filmu.

Sony Vegas Track Motion - ręcznie. Co klatkę tylko zmiana położenia obrazka, nie trzeba ładować co chwilę nowego.

[Obrazek: sony-vegas-track-motion-crop-video.png]

1 klikasz na ten biały kwadracik
2 w nowo otwartym oknie na osi czasu (pod podglądem) strzałkami na klawiaturze przesuwasz klatki
3 myszą zmieniasz położenie obrazka
4 po skończonej robocie zwyczajnie zamykasz onkno, ble ble ble, było o tym dużo
5 pamiętaj, żeby NAJPIERW przesunąć klatkę na osi czasu, a dopiero potem zmieniać wartość czy położenie efektu lub elementu!

Ogół takich elementów trzymających się klipu (czy generalnie takiej techniki wykonania) nazywamy Motion Trackingiem i pod tym hasłem musiałbyś szukać. Owszem są Borysa, ale cena nieszczególnie zachęca do kupna.
Odpowiedz
#4
no więc...

Zmieniałem położenie obrazka stopniowo co jedną klatkę ( jedno kliknięcie strzałki na osi-obrazek lekko w lewo i tak z 50 razy) lecz na filmie obrazek jest widoczny tylko w końcowej pozycji.Gdy przesuwam strzałkę na osi czasu w track motion to wszystko jest pięknie(obrazek zmienia pozycje co klatkę) ale na filmie jest w jednym miejscu ( końcowa pozycja).
Odpowiedz
#5
Sprawdź na osi czasu w oknie Track Motion położenie tych białych rombów (punktów) - czy aby efekt zaczyna się i kończy w odpowiednim miejscu.
Odpowiedz
#6
No mam dość sporo tych rombów ale nie wiem od którego zaczyna się efekt i na którym kończy xd ( jak to sprawdzić ?)

PS:Chyba będe musiał zrezygnować z tego efektu ;(
Odpowiedz
#7
Efekt jest prostszy niż moja suwmiarka :-)Otóż rozumieć to należy tak, iż każdy romb to miejsce, w którym dokonano zmiany -w przypadku Twojego projektu są to miejsca na osi czasu, gdzie został przesuwany obrazek, a romb wskazuje punkt, w którym to na osi czasu, w danym momencie, obrazek znajduje się na klipie.. Analogicznie pierwszy romb od prawej jest rombem ostatniej zmiany (w tym miejscu efekt się kończy), a pierwszy do lewej - zaczyna. I problem może polegać na tym, że któryś z tych rombów jest nie na swoim miejscu na osi czasu. Nie bardzo rozumiem, co napisałeś wcześniej:

Cytat:lecz na filmie obrazek jest widoczny tylko w końcowej pozycji.

Czyli wygląda na to, że zaniechane zostały wszystkie wcześniejsze punkty. I wiesz, dlaczego tak się stało? Bo prawdopodobnie suwak na osi czasu (w oknie głównym programu, na ścieżkach) przed wykonaniem przesunięć miałeś ustawiony w miejscu ZA tymi wszystkimi punktami (na przykład na końcu klipu na ścieżce) - oś czasu w oknie Track Motion odpowiada przecież osi czas uw oknie głównym! Spróbuj zrobić to na nowo z tym, że ustaw suwak w oknie głównym programu w miejscu, w którym mają zaczynać się przesunięcia. I teraz musi grać ;-)
Odpowiedz
#8
Dodam Ci dodatkowo, że jeśli chcesz, aby ruch odbywał się np. po linii prostej to nie musisz wybierać wszystkich klatek po kolei. Wystarczy wybrać pierwszą i ostatnią z nich oraz wyznaczyć miejsca na ekranie - obrazek przesunie się płynnie jeśli odpowiednio to ustawisz.
Odpowiedz
#9
Nie wiem co jest... Czy ja jakiś niedorozwinięty jestem czy coś ? xd Robi wszystko tak jak tu piszecie a obrazek i tak stoi w miejscu.Suwak na osi czasu w oknie głównym ustawiam na początku obrazka po czym wchodzę w track motion , na osi czasu w funkcji track motion klikam na klatkę dalej po czym zmieniam położenie obrazka i tak kilkanaście klatek, po czym zamykam okno track motion i efektu na klipie nie widać -.-

PS:Chyba nagram filmik jak to robie i powiecie mi co było źle...
Odpowiedz
#10
Może coś Ci to pomoże...Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości