Obróbka filmu AVCHD do DVD
#1
Cześć,
Mam kamerę HD ( zapis w AVCHD ) i chcę nagrany materiał po edycji nagrywać na DVD.

Pytania :
1) Jaka jest różnica pomiędzy przechwytywaniem obrazu z kamery do Sony Vegas a wczytaniem pliku wcześniej skopiowanego z kamery na dysk ?

2) Jeżeli formatem wyjściowym jest DVD ( 720 ) to projekt w Sony Vegas lepiej ustawić od razu na parametry DVD, czy też projekt na AVCHD i dopiero po edycji renderować na jakość DVD ?

Z góry dziękuję za życzliwe odpowiedzi.
Odpowiedz
#2
1. Sposób zgrywania materiału na komputer jest determinowany przez sposób nagrywania przez kamerę.
2. Vegas jest na tyle elastycznym programem, że nie ma to znaczenia.
Odpowiedz
#3
(01-10-2011, 13:23)Pinto napisał(a):  1. Sposób zgrywania materiału na komputer jest determinowany przez sposób nagrywania przez kamerę.
2. Vegas jest na tyle elastycznym programem, że nie ma to znaczenia.

ad.1 Co masz na myśli pisząc, że zależy to od kamery ?
W moim przypadku możliwe jest zgranie zarówno poprzez przechwytywanie jak i skopiowanie pliku - pytanie brzmiało " czy jest jakaś różnica ? "

ad.2. Naczytałem się na forum różnego podejścia do tego tematu jedni robią to tak inni inaczej ale nikt nie twierdzi, że nie ma to znaczenia - bo są różnice w jakości. Pytanie który sposób jest lepszy ?
Odpowiedz
#4
1. Kamery półprofesjonalne i lepsze wypuszczają "live" poprzez np. HDMI sygnał o większej rozdzielczości chrominacji, więc przechwytywanie ma w pewnych warunkach i dla pewnych potrzeb sens. Nagrany już obraz nie polepszy się poprzez przechwyt, więc skopiowanie plików z karty jest oczywiście lepsze.
2. W Vegasie w każdym momencie można zmienić ustawienia projektu i nie ma to wpływu na jakość, bo niby w jaki sposób miałoby to wpływac?
Odpowiedz
#5
(01-10-2011, 13:54)Pinto napisał(a):  1. Kamery półprofesjonalne i lepsze wypuszczają "live" poprzez np. HDMI sygnał o większej rozdzielczości chrominacji, więc przechwytywanie ma w pewnych warunkach i dla pewnych potrzeb sens. Nagrany już obraz nie polepszy się poprzez przechwyt, więc skopiowanie plików z karty jest oczywiście lepsze.
2. W Vegasie w każdym momencie można zmienić ustawienia projektu i nie ma to wpływu na jakość, bo niby w jaki sposób miałoby to wpływac?

1. Czyli prościej i lepiej skopiować z karty
2. Myślałem, że jeżeli ustawię projekt o mniejszej jakości niż materiał źródłowy to ulegnie on automatycznej konwersji do ustawień projektu ( mniejsza rozdzielczość - gorsza jakość ).
Odpowiedz
#6
(01-10-2011, 14:02)leshek napisał(a):  Myślałem, że jeżeli ustawię projekt o mniejszej jakości niż materiał źródłowy to ulegnie on automatycznej konwersji do ustawień projektu ( mniejsza rozdzielczość - gorsza jakość ).
Żaden program do montażu nieliniowego nie robi tego! Bo inaczej nie nazywałby się programem do montazu nieliniowego. Na tym polega filozofia NLE - nieingerowanie w materiał źródłowy.
Odpowiedz
#7
Pinto - no nie tak do końca, że nie jest to istotne (ustawienie projektu). Pierwszy jest prozaiczny ale można się na nim przejechać - Vegas domyślnie do renderingu bierze parametry z projektu, więc jak ktoś będzie klepał bezmyślnie enter/enter/enter to mu cuda wyjdą.
Dwa - podczas obróbki ustawienie lub nie order fields wpływa na to, co widzimy na ekranie i też może później skutkować cudami podczas renderingu oraz podczas podglądu np. na zewnętrznym monitorze.
Ostatnia rzecz - Vegas podczas pracy tworzy sobie różne pliki tymczasowe, różne preview itd. zgodne z ustawieniami projektu. No jest różnica choćby w podglądzie, także w zużyciu dysku.
Natomiast można jak najbardziej zrobić z avchd wyjściowo DVD, oczywiście 16:9, żeby to miało sens i z deinterlace po drodze.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#8
Ci którzy bezmyślnie klepią enter, enter, powinni raczej czymś innym się zająć, niż montażem. Przed końcowym renderingiem ustawienia projektu powinny być odpowiednie do renderingu, wcześniej nie ma to aż tak dużego znaczenia.
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pierwsza i ostatnia obróbka filmu tekai987 14 4,085 04-08-2013, 3:49
Ostatni post: Bunch

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości