Najpierw Matte World, teraz Digital Domain... :(
#1
I padła kolejna firma legenda. Digital Domain niewypłacalny.

http://www.reuters.com/article/2012/09/1...CH20120911

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#2
Wszystko się kiedyś kończy...
Odpowiedz
#3
... albo przenosi do Indii. :(
Odpowiedz
#4
Goście z takimi umiejetnościami upadają. Dziwne...
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
#5
Można gdybać, jednakże jak to wielu amerykańskich (i nie tylko) ludzi szkolących biznesmenów mówi: "Jest wiele osób, które potrafią robić lepsze hamburgery niż McDonald, lecz ile jest osób, które potrafią tak sprzedać hamburgera jak McDonald?". Może po prostu to są echa recesji kiedy to ilość zamówień spada i/lub trzeba zejść z ceny a koszty pozostają takie same (a nawet większe).
Odpowiedz
#6
I jeszcze jedna rzecz - jak to napisano - małe firmy zabijają wielkie molochy. Porównajcie creditsy albo "dziękczynienia" w Cinefexie starych filmów i nowych. Kiedyś z ekranu krzyczało, że "efekty zrobiło studio XXX". Dzisiaj, kiedy wideo zeszło pod strzechy, komputer za 2000 tys. dolców ma taką moc obliczeniową jak jeszcze niedawno renderfarma, oprogramowanie jest w cenach dostępnych dla przeciętnego Smitha, producenci zlecają pracę firmom i firemkom które u nas mieściły by się w definicji mikroprzedsiębiorstw. Nawet jakość nie jest już taka ważna, poziom wyjściowy jest standardowo na tyle wysoki (nie mówię o Polsce, choć też nie mamy się czego wstydzić), że do większości seriali nikt nie oczekuje wyższego (w USA jest strasznie droga robocizna). Jak kręci się "Hobbita" czy starłorsy to można dłubać i dopieszczać, w innych wypadkach, gdy film na ekranach jest w porywach miesiąc a potem żyje w TV i na DVD - po co? Filmy robi się dla rozrywki i pieniędzy w większości.
W sumie już raz to kino przeżywało - była epoka wielkich widowisk (Ben Hur, Nietolerancja i wiele innych) - przeżarło się. Była epoka kina śpiewano tańczonego - "Deszczowa piosenka" i spółka - przeżarło się. Była epoka westernów - przeżarło się. Była złota era SF - Spielberg, Lucas, potem Aliensy, Terminator - też się przeżarło. W międzyczasie "dogmy" wszelkiego rodzaju i "pokażmy, że można zrobić film byle czym", teraz też seria coraz większych widowisk - i znów wracam do sytuacji z czasów Griffitha. Za chwila się przeżre, wielcy upadną albo się zmniejszą i będzie znowu kino noir, może komedie... I tak w kółko.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#7
Kolej na Rhythm & Hues:
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,1346...Zycia.html
Odpowiedz
#8
Tak, niestety, jeszcze przed Oscarami pisali o tym ludzie z Cinefex. Niestety wszędzie dzieje się tak samo mniej więcej, także w Polsce. Zarówno w efektach, jak i w animacji. Chinczycy robią za ułamek ceny, jakoś też już nie jest taka ważna jak się wszystkim wydaje - to złote żniwa dla freelancerów, którzy zrobią za pół darmo. Dużych pieniędzy wręcz nie opłaca się pakować - ludzie idą do kina przez 2-3 tygodnie i wtedy film musi zarobić. Żeby było śmieszniej mniej więcej tyle samo siedzą zarówno produkcje pokroju Hobbita jak i Kac Wawa. Więc po co pakować kasę? To samo w TV, po co wycyzelowane efekty, skoro widz i tak za chwilę zapomnij?
Kumpel mi pokazywał jakie cuda wirrtualnego studia robią teraz dla telewizji właśnie - w sensie systemów, kupuje to jak świeże bułki Brazylia i podobne kraje. Pokazał mi sceny z jakiejś telenoweli, gdzie okazało się, że tylko stół był prawdziwy, cała reszta to bluebox, kluczowany NA ŻYWO. Coś jak w we wiadomosciach w TV, ale nieporównywalnie bardziej zaawansowane.
To po grzyba magików od kluczowania? Jest ciężko, jak się widz nie zmienił i nie będzie chciał lepiej i więcej, to kolejne firmy bedą padać.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#9
I ciąg dalszy - Visual Effects Society wystosowało list otwarty "w sprawie". Ciekawe, czy coś wskórają. Ale to USA, kto wie...
http://us2.campaign-archive2.com/?u=3ca9...0295c87138

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak ja teraz mam wrzucić film na forum?! bart13 5 2,948 04-25-2014, 7:40
Ostatni post: efix
  Happiest Wedding Cry In The World tomislater 9 2,734 09-10-2010, 16:52
Ostatni post: tomislater

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości