Nagrywanie obrazu telewizora
#1
Witam!
Czasami chciałbym nagrać obraz z telewizora. Od razu zaznaczam, że nie chodzi o przechwycenie w komputerze za pomocą jakiegoś programu, a zwyczajnie nagrać kamerą cyfrową. Czy jest sposób na to, by otrzymać wyraźny obraz bez drżeń czy innych zniekształceń? Jakiś filter na obiektyw? Chyba, że SV ma jakąś magiczną wtyczkę, ale wątpię.
Odpowiedz
#2
Gasisz wszystkie światła, kamera na statyw, ustawienia na ręczne i kombinuj z czasem migawki. Ale czemu w taki hmmm no nazwijmy to karkołomny sposób chcesz nagrywać? To trudny i mało praktyczny sposób, nawet prostopadłe ustawienie w stosunku do ekranu bedzie trudne.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#3
Chciałem nagrać taką scenę, że bohater wpatruje się w ekran telewizora, w którym akurat nadają ważny dla niego komunikat.

Chyba sobie podaruję ten karkołomny sposób i zmienię scenę. Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
#4
Aaaa, coś takiego. To w zasadzie rada ta sama - pokombinuj z czasem migawki tak, by relatywnie najmniej migało, a bohatera wpatrujacego się w telewizor tak oświetl, by od strony telefizora był ciemny.
Czyli masz mniej więcej tak:

[       TV      ]


          -O-      bohater


                       _\|  - reflektor swiecacy na plecy bohatera                \/   kamera


jak bohater będzie oświetlony z przodu to Ci odbije w szybie TV.  Pokój za kamerą też powinien być nieoświetlony.

Mogłbys to zrobić w posprodukcji ale to zamawa z maskami, może i trackingiem itd.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#5
Jeśli nagranie sceny z telewizorem to karkołomna czynność, to boję się zapytać, jak będzie z pozostałymi. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz to nagrać, to odpowiedź zależy od rodzaju telewizora, oświetlenia dookoła telewizora i parametrów kamery, którą kręcisz. Postaram się najogólniej i jak najbardziej uniwersalnie.
Sprawę ułatwi statyw - wtedy można kombinować i ewentualnie łatwiej poradzić sobie z migotaniem czy balansem bieli (bo przy sztucznym świetle najczęściej obraz z telewizora jest mocno "zaniebieszczony").
Problem migotania występuje raczej tylko przy telewizorach kineskopowych i daje się we znaki kamerze kiedy wartość częstotliwości odświeżania telewizora nie jest podzielna przez wartość ilości rejestrowanych klatek na sekundę w kamerze. Krótko mówiąc jeśli telewizor wyświetla film nagrany w standardzie PAL i telewizor odświeża ekran z częstotliwością 50Hz (tak jest najczęściej w Polsce) to zalecane ustawienia kamery to standard PAL (25 kl/s) lub według nowszych terminologii 50i, 50p. oraz migawka według wielokrotności tych wartości (1/50 s, 1/100 s itd. choć przy statycznym obrazie z telewizora CRT dłuższy czas może okazać się najlepszy).
Różnicę balansu bieli między otoczeniem a ekranem można wyeliminować przez statyczne (jak wcześniej wspomniałem, na statywie w tym samym położeniu kamery) nagranie sceny raz z balansem bieli na tło a potem na ekran telewizora. Następnie w SV za pomocą masek dynamicznych zgrabnie łączysz nagrania wklejając ekran z drugiego nagrania na otoczenie z pierwszego.
Nie wiem po co chcesz walczyć z pozostałymi zniekształceniami wprowadzanymi przez sam telewizor - nadają one swoistego uroku i realizmu ujęciu :)
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości