Mój film o problemach z maskowaniem
#1
Mam gorącą prośbę o rzucenie światła na kwestię maskowania w naszym ulubionym programie.

Za każdym razem jak się za to biorę to występuje ogromna doza losowości. Wszystko co mi się udaje, dzieje się przypadkiem. A ja po prostu testuje różne kombinacje klawiszy. Czasem coś wyjdzie, czasem nie. I tak trwa to od zawsze. Mimo tylu lat spędzonych z Vegasem do tej pory nie rozgryzłem o co tam chodzi.

Ale mam prośbę o to byście zobaczyli film, który dla Was przygotowałem.
Jest on bardzo krótki i treściwy. Dołożyłem wszelkich starań aby nie nudzić, mówić zwięźle i aby jak najszybciej przedstawić dwa problemy związane z maskowaniem w Vegasie.

Prezentuje je na filmie i żywiołowo komentuję. Także mam gorącą prośbę o obejrzenie tego filmu.
I kto wie czy nie przyznacie mi racji. Niech rozpocznie się dyskusja na ten temat. Mój filmik doskonale obrazuje problemy z maskowaniem. Skupiłem się w nim na opisaniu dwóch problemów. Z Waszych komentarzy chciałbym się dowiedzieć czy macie tak samo i jak je rozwiązaliście.

Od 58 sekundy drugi problem - można do niego przejść od razu.


[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
#2
1. Bo ten punkt nie ma właściwości "kotwicy", tylko zwykłego punktu. Różnica jest taka, że zwykły punkt będzie zawsze "ostry", a "kotwica" będzie miała możliwość wygładzenia. Jak to zmienić? prosto. Prawy przycisk myszy na punkcie > Initialize targets > Anchor. Odwrotny kierunek (z kotwicy do punktu) pracy przycisk myszy > Hide targets > anchor.
Można użyć skrótu klawiaturowego [ctrl + kliknięcie myszy w punkt]. A zmiana wszystkich punktów w krzywej z dodatkowo wciśniętym altem.

2. Nie. CTRL'em zmieniasz właściwości kotwicy (dlatego możesz teraz operować pojedynczym wąsem). Nie musisz drugi raz wciskać CTRL, aby zmienić drugą stronę krzywej. Sprawdź sobie. Gdy wciśniesz ponownie CTRL, wrócisz do jej poprzedniej właściwości.

Czyli wszystko działa poprawnie. Może faktycznie nie do końca logicznie, ale działa.
Odpowiedz
#3
Okej, postaram się to zrozumieć.
Czyli różnicą jest używania klawisza CTRL?
Po prostu RAZ naciskamy CTRL a potem naciskamy drugi raz? Czyli, że wystarczy wcisnąć ten przycisk mając zaznaczony/kliknięty punkt i się coś w nim zmienia? No okej. Może masz racje. Ale powiedz mi jak uzyskać ten punkt do wyginania kotwicy z jednej tylko strony po jej przeciwnej stronie? Po tej po której on się nie pojawił?
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
#4
Odpowiedz
#5
Mateusz, już chyba kumam.
Podstawową różnicą jest to, że wybrane opcje nie działają GLOBALNIE tylko w obrębie danego punktu.
To nie jest tak, że "od teraz" po aktywowaniu jakiejś opcji wszystkimi kotwicami da się wyginać.
Nie, u Vegasa jest tak, że jakby na definiujesz zachowanie danej kotwicy, każdej z osobna i ona zapamiętuje to "jak ma się zachować". Ja mający przyzwyczajenia z (dobrych) programów graficznych myślałem, że coś tam jednego klikam i jestem w stanie stosować do wszystkich kotwic to samo jej zachowanie.
PS
Dzięki za film
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
#6
Zmiany działają w obrębie punktów, które masz zaznaczone. Najlepiej robić to z menu rozwijanego (pod prawym przyciskiem myszy). CTRL jest tylko skrótem klawiaturowym (do szybszej pracy). Ale filozofia jest właśnie taka.

Dodatkowo -> jak zauważyłeś, vegas pamięta zaznaczone punkty (dlatego na początku Twojego filmu te dwa punkty są zaznaczone - bo musiałeś kliknąć w segment pomiędzy tymi punktami -> czyli zaznaczyłeś dwa punkty).
Faktem jest, że Vegas nie ma najszczęśliwszych narzędzi szczególnie do maskowania. Te krzywe są cholernie upierdliwe. Ale można się przyzwyczaić. Albo (chyba trafniej powiedziane) - trzeba się przyzwyczaić... bo nie sądzę, aby magix wpadł na pomysł i naprawił takie rzeczy, skoro nie potrafią sobie poradzić z innymi - dużo ważniejszymi.
Vegas Pro utknął na buildzie 211 i cisza. A gdzie zapowiadana praca nad nowymi kartami? A gdzie poprawki?
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z maskowaniem naffnaff 5 1,749 04-12-2010, 18:27
Ostatni post: naffnaff

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości