Kurs edycji wideo
#1
Ciekawy artykuł dotyczący edycji wideo dla początkujących - czyli dla mnie :) znalazłem na http://www.swiatobrazu.pl/kurs-edycji-wi...30596.html
Przeglądam po kolei pierwsze części - dość ciekawe :)
Odpowiedz
#2
Fajne, trochę po łebkach. Dla mnie najlepszym testerem tutaj będzie Bunch i jego opinia. :) :P

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#3
(11-08-2013, 9:14)efix napisał(a):  Fajne, trochę po łebkach. Dla mnie najlepszym testerem tutaj będzie Bunch i jego opinia. :) :P

Miałem komentować, ale się wstrzymałem.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
#4
Kurs SONY VEGAS Strefy Kursów jest o wiele bardziej chaotyczny
Odpowiedz
#5
(11-07-2013, 22:44)tmachala napisał(a):  Ciekawy artykuł dotyczący edycji wideo dla początkujących - czyli dla mnie :) znalazłem na http://www.swiatobrazu.pl/kurs-edycji-wi...30596.html

A ja sobie pozwolę bardziej rozwinąć ten temat i tak dla jasności - są to moje odczucia po lekturze tego cyklu, jako osoby traktującą montaż całkowicie jako hobby, a nie pracę zawodową.

Czy to jest cykl dla początkujących... no z tym bym polemizowała.

Z mojego punktu widzenia, totalnego żółtodzioba – tak nie jest. Jak dla mnie, ten cykl jest pisany dla osób, które posiadają już pewną wiedzę na temat samego filmowania.
Co z tego, że ma się kamerę, nakręci jakiś filmik, skoro nie ma się pojęcia o formatach, kodekach, kontenerach, a o czymś takim jak przeplot – już nawet nie wspomnę.
Z własnego doświadczenia wiem, ile się nasiedziałam nad książkami i artykułami na okoliczność formatów, rozdzielczości, klatkażu, kodeków czy tego sławnego przeplotu, jego rodzajów i metod usuwania. I gdyby mnie ktoś teraz zapytał co to jest przeplot i z czym to się je, to i tak miałabym z tym problem :) niestety.

Jak dla mnie bez tej wiedzy, posiłkując się tym cyklem niewiele się ugra w vegasie i nawet to, że mały vegas jest w polskiej wersji językowej tego nie zmieni (no ale może, to tylko ja jestem tak mało kumata w tym temacie:).
Moja przygoda z vegasem zaczęła się od wersji angielskiej Movie Studio i chyba wyszło mi to na dobre. Czas który spędziłam ze słownikiem w łapie i internetem nie poszedł na marne, nie mówiąc już o łatwiejszej przesiadce z wersji Movie na PRO.
Dla mnie pierwszym polskim wykładnikiem był cykl artykułów Efixa, gdzie podstawowa wiedza o montażu, filmowaniu i podstawy programowe są wyłożone naprawdę łopatologicznie, właśnie dla początkujących (IMO). Może cykl nie jest pierwszej świeżości i pewnie wiele rzeczy na chwilę obecną już ewoluowało, ale jak dla mnie na początek – było jak znalazł.

A ten cykl artykułów z linka?
No cóż, jest jak najbardziej OK, poszerzył moją wiedzę o programie na pewno, ale tak naprawdę, dla mnie, całkowitego laika w kwestii filmowania i montażu, cykl Efixa, Szybki Start do polskiego małego vegasa i... dopiero cykl artykułów z linka powyżej. Taka kolejność dawkowania wiedzy o programie dla mnie, jako początkującego użytkownika, jest jak najbardziej zadawalająca.

A tak na marginesie, to co dźwiga mały vegas, uświadomiłam sobie dopiero po wydruku polskiego całego helpa - ponad 400 stron! Masakra!
Odpowiedz
#6
Oczywiście że artykuły Efixa - Szybki Start przerobiłem :) Mam pytanie od tygodnia albo dłużej nie można wejść na stronę Digital Vision :( Czy te artykuły są jeszcze gdzieś dostępne ?
Odpowiedz
#7
Cytat:Z mojego punktu widzenia, totalnego żółtodzioba – tak nie jest. Jak dla mnie, ten cykl jest pisany dla osób, które posiadają już pewną wiedzę na temat samego filmowania.
Ja trafiłem tam na wzmiankę o tym, że jak pogorszy się jakość obrazu to wtedy widz ma myśleć iż jest to retrospekcja. Taki truizm.

Cytat:I gdyby mnie ktoś teraz zapytał co to jest przeplot i z czym to się je, to i tak miałabym z tym problem :) niestety.
O, jak fajnie nie być jedynym. Choć ja książki o tym żadnej nie przeczytałem jeszcze. Ciekawe kiedy cierpliwość mateuszara się tylko skończy :)
Odpowiedz
#8
(11-09-2013, 0:28)tmachala napisał(a):  Mam pytanie od tygodnia albo dłużej nie można wejść na stronę Digital Vision :( Czy te artykuły są jeszcze gdzieś dostępne ?

Faktycznie, coś się powaliło na tej stronie.
Natomiast co do cyklu Efixa: nie wiem czy są jeszcze gdzieś dostępne. Może trzeba by się zwrócić do samego autora o ponowne upublicznienie tych artykułów - tu na forum oficjalnie.

Wprawdzie mam je zdrukowane, ale nie wiem czy mogę to wszystko wrzucić na forum bez zgody Efixa. To On jest przecież autorem tego cyklu.
Zgłoś mu prośbę o ponowienie cyklu i zobaczymy...
Odpowiedz
#9
@Bartku: już niedługo... ;)

Co Wy z tym przeplotem? Przecież to proste, jak 2+2! (to przy drugiej dwójce to nie silnia, tylko podkreślenie prostoty ;) Co tu jest do nierozumienia?
wrrrr... chyba trzeba będzie napisać prosty poradnik "dla wybiórczo acz wybitnie topornych i szczególnie leniwych - czyli jak prostą rzecz wytłumaczyć jeszcze prościej". Tylko jeśli z zasady nie czytasz, to co mam nagrać audiobook? czy może w formie youtubowego vloga czy coś w tym klimacie? :)
Odpowiedz
#10
(11-09-2013, 2:01)Bunch napisał(a):  
Cytat:I gdyby mnie ktoś teraz zapytał co to jest przeplot i z czym to się je, to i tak miałabym z tym problem :) niestety.
O, jak fajnie nie być jedynym. Choć ja książki o tym żadnej nie przeczytałem jeszcze. Ciekawe kiedy cierpliwość mateuszara się tylko skończy :)

Przyśpieszony kurs obrazkowy:

[Obrazek: 6797273interlace-progresive.gif]

[Obrazek: 1862705interlace_diagram_interlace.jpg]

[Obrazek: 1521508interlaced-scan.jpg]
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  2 sprawy dotyczące edycji wideo w Vegasie LukaszBrooklyn 10 2,134 04-28-2013, 1:33
Ostatni post: Bunch

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości