JAK TO JEST?
#1
Mam pytanie.
Jak wiemy, wszędobylskie są cyfrówki. Jednak ponoć najlepszy obraz daje taśma filmowa. Jak więc to jest? Przecież wszystko powinno robić się już nowym sprzętem, a na planie np. takiej Incepcji widzę kamery nad którymi spoczywają zwoje z taśmami. No więc jak to się niby obrabia potem przyjemnie i cyfrowo, skoro obraz nie jest rejestrowany na żadną kartę pamięci tylko na taśmę? Przecież liniowo tego nie montują :0


JAK TO JEST?
Odpowiedz
#2
Taśma jest digitalizowana (skanowana), obrabiana po czym - o ile kino nie jest cyfrowe - ponownie naświetlana.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#3
No.. "ponownie naświetlana", ale co to nam daje w praktyce.
Odpowiedz
#4
Możesz taką taśmę wyświetlić w kinie.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#5
daje nam to największą możliwą jakość czyli 4k(IMAX)
Odpowiedz
#6
A kamery nie na taśmę takiej (albo mniejszej) nie dają?
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
#7
Bobik, najwidoczniej trochę zacofany jesteś. http://www.red.com/products/epic - pozwala nagrywać w 5k, dodatkowo, kliszy nie powinno się przeliczać na mpx. A co do pytania - taki był pewnie kaprys reżysera, czy kogokolwiek innego na planie, no chyba że do gry wchodzi IMAX - tutaj przekątna kliszy to ok. 65mm, a w kamerach red - 35mm
Odpowiedz
#8
Rozdzielczość to nie jest jeszcze wszystko. Media cyfrowe gonią straszliwie taśmę i jest tylko kwestią czasu, aż dogonią a wyznacznikiem będą koszty, a nie np. walory artystyczne. Póki co taśma filmowa oferuje szerszy zakres tonalny niż przetworniki, można z niej też przy skanowaniu zdecydowanie więcej "wyciągnąć". Przynajmniej, jeśli mówi o jakiejś "średniej cyfrowej".
Poza tym czasem dużo prościej jest zeskanować z taśmy i obrabiać cyfrowo tylko to, co jest nam potrzebne, a nie gromadzić potworne ilości danych (nie można patrzeć na cyfrowe kino z perspektywy domowych kamerek...).
Często do różnych zastosowań np. związanych z efektami specjalnymi stosowane są taśmy niestandardowe (inne niż 35 mm), albo - wykorzystując fakt dużej "rozdzielczości" taśmy filmowej kręcić się filmy panaromiczne bez używania soczewek anamorficznych, dokonując procesu "ściśnięcia" na drodze elektronicznej dopiero dla kopii dystrybucyjnych.
Ale jak pisałem - to tylko kwestia czasu, wiele firm zaprzestało już produkcji klasycznej taśmy. Myślę, że za 20-30 lat taśmę spotkamy już tylko przy jakiś bardzo specjalistycznych lub artystycznych produkcjach.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#9
sory tidżu ale ostatnio niemam czasu na zagłębianie się w nowinki techniczne(nauka itp.)
Odpowiedz
#10
Idąc tym tropem wszystko co było nagrane na taśme może zostać zapisane do dobrej jakości? Np stare filmy?


Spójrz!

[Obrazek: christopher-nolan-director-1.jpg]
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości