Film dokumentalny BOISKO
#1
Cześć!
Choć niezależny film dokumentalny BOISKO ma już trzy lata i zdobył na polskich festiwalach kina niezależnego sporo nagród, to tych, którzy jeszcze go nie widzieli zapraszam do obejrzenia.Pozdrawiam!
Odpowiedz
#2
To Twój film?
Na jakich festiwalach i jakie nagrody zdobył ten film?
Uważam, że ten film jest nie warty nawet czasu poświęconego na jego sfilmowanie. Ten film to niecałe 13 minut zarejestrowane na typowym osiedlowym boisku jakich jest wiele w każdym mieście w Polsce. To co autor pokazał w filmie dzieje się w całej Polsce. Młodzież (głownie gimnazjaliści), którzy w dupie mają jakiekolwiek zasady. Przeklinają, piją piwo, pala papierosy, wrzeszczą. Dla szpanu? Dla pokazania jacy to oni są fajni? Bez pasji, zapewne bez perspektyw, gdyż wolą napić się piwa i zajarać "kiepa" niż odrobić lekcje w domu... Taki obraz na boisku jest w każdym mieście. Jaki był cel uwiecznienia tego obrazu? Każdy wie jak jest a film nie posiada ani początku ani zakończenia. Nie posiada morału ani trzonu na którym by się opierał. Wyrwane sceny z jednego dnia na boisku. To, że domorosła młodzież powiedziała kilka słów o Biblii, Bogu? W przerwach co drugie słowo to "kurwa". To nic nie znaczy. Zwykły zapis chwili. Niczym robić zdjęcia zachodzącemu słońcu aby pokazywać wszystkim, że ono zachodzi choć jest to na porządku dziennym i każdy o tym wie. Gdyby film miał przekaz, stałby się wartościowy. Gdyby posiadał puentę, widz zastanowiłby się nad nim, wpłynąłby na widza. Moim zdaniem film nie ma najmniejszego sensu. Czerń i biel... autor chciał w ten sposób wprowadzić powagę? Pokazać szarość, brud? I bez tego jest widoczna. Sama realizacja również ma wiele do życzenia.

Oczywiście to tylko moje zdanie.
Odpowiedz
#3
Film jak film, festiwale filmu amatorskiego (dziś nazywanego offowym, tak dumniej brzmi...) są (i zawsze były) pełne takich filmów. Uwiecznić życie dzielnicy, im większy syf, tym lepiej. Jest jeszcze parę innych nagradzanych kategorii - życie narkomana, dzieci alkoholika, trudny ale zdolny itd. Choć ostatnio coraz trudniej, bo lwią część filmów, które dawniej zgarnęły by nagrody na festiwalach stanowią obecnie klipy hiphopowe. :)
Tutaj - autor próbował coś zrobić, ale brak mi jakiś głównych myśli, pointy (oprócz "minął kolejny dzień, jutro będzie identyczny, i następny też, nie ma szans na zmianę, jesteśmy skazani). Filmy dokumentalne wbrew pozorom są też reżyserowane. Coś trzeba przez nie powiedzieć. Użyć (np. kontrastu). Tu takim motywem mógłby być pojawiający się przez moment dorosły, prawdopodobnie rodzić - jednak ktoś jest, ktoś czuwa, podmucha na stłuczone kolano i przytuli jak trzeba.
Tu jednak nie widziałem żadnej myśli przewodniej, ani przemijania, ani nic, jak piszę nożownik - można by coś takiego nakręcić wszędzie. Mógłbym taki film zrobić uwieczniając blokersów którzy marnotrawią czas i denerwują mieszkańców swoim darciem ryja od rana do wieczora. Bez celu, nez przyszłości.
Niezależnie od wszystkiego, tutaj jednak największą trudność sprawiło mi oglądanie - raz, asynchron z audio, ale to może wina YT, dwa - to pomijając problem filmowania bez statywu na długim obiektywie, to strasznie irytujacy jest ghosting przy poruszających się obiektach. Prawdopodobnie usuwając przeplot dałeś ciała, ale pokręciłeś coś z klatkarzem, inaczej projekt, inaczej materiał itd. W każdym razie ogląda się to fatalnie.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz   


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Film dokumentalny marcin_open 12 3,449 10-21-2012, 23:18
Ostatni post: efix
  Karny - film dokumentalny Chewbacca 10 3,636 07-30-2012, 23:11
Ostatni post: Kuba

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości