100 fps jak zrobić?
#1
Witam. Potrzebuję w edycji wstawić bardzo krótkie fragmenty zdjęć które trwać powinny 10 milisekund. Ale nawet po wybraniu 60 fpsów w projekcie minimalny czas to 20 milisekund... Więc co zrobić? Tak na oko projekt powinien mieć 100 fps ale nie widzę tego nigdzie... Ma ktoś jakiegoś pomysła?
Odpowiedz
#2
Tak z ciekawości - na czym to chcesz odtwarzać 100fps? I jaki sens?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#3
No sens jest :) Jeśli słyszeliście kiedyś o takim eksperymencie:
Reklama podprogowa (subliminalna)

Zwana inaczej sugestią podprogową lub przekazem podprogowym - teoretycznie polega np. na włączaniu do filmu pojedynczych klatek z reklamą lub wgrywania ukrytego przesłania do piosenek.

Koronnym dowodem na skuteczność jej działania miał być eksperyment przeprowadzony w 1957 r. przez Jamesa Vicary'ego w USA. Podmienił on pojedyncze klatki filmu wyświetlanego w kinie dla zmotoryzowanych w Fort Dix na reklamy - napisy "pij colę" i "jedz popcorn" - i twierdził, że w ten sposób skłonił widzów do kupowania tych produktów. Liczne eksperymenty dowiodły potem, że badania te były sfabrykowane, co zresztą przyznał sam Vicary.

W 1998 roku Bar i Biederman stwierdzili że, obraz wyświetlany przez 47 milisekund jest wykrywany jedynie przez jedną na siedem badanych osób. Po ponownej prezentacji liczba osób świadomych bodźca zwiększa się do jednej na trzy[1].

W 2005 roku przeprowadzono badanie, które polegało na wyświetlaniu badanej osobie obraz podprogowo przez 16,7 milisekund i okazało się, że prawa część ciała migdałowatego wykazała większą aktywność podczas bodźca podprogowego z kolei lewa część ciała migdałowatego i kolumna neuronalna podczas późniejszego bodźca ponadprogowego trwającego pół sekundy.

No i chcę zrobić taki eksperyment:) Przy 20 milisekundach widać, że coś sie pojawia co sekundę, więc chcę spróbować przy 10 milisekundach. Zresztą nie wiem czy napis powinien się pojawiać co sekundę czy co ile...
Odpowiedz
#4
OK, rozumiem, choć z tego co pamiętam naukowcy bardzo sceptycznie podchodzą do tego zagadnienia i o ile wiem - ale przyznaje się, że nie śledziłem - że to mit. Choćby ze względu na bezwładność oka oraz sposób działania ludzkiego mózgu i sposób rozpoznawania obrazów (generalnie nie widzimy jak kamera TV, sporo z tego co "widzimy" mózg dorabia w locie na podstawie starych danych, coś jak .h264 naszej głowie).

Ale abstrahując zupełnie od eksperymentów z reklamą podprogową:
- na czym chcesz to wyświetlić (większość popularnych monitorów wyświetla obraz 60Hz),
- w jakim formacie i jakiej rozdzielczości chcesz zapisać dane biorąc pod uwagę ilość informacji?

Odpowiadając na pytanie już konkretnie - nie kombinowałbym specjalnie z ustawieniami w Vegasie, zwyczajnie zrobiłbym plik avi o 25 czy 30 klatkach/s a potem zmodyfikował jego nagłówek, tak, by informował player że jest 100 fps.
Klatek masz tyle samo, więc czas wyświetlania jest zależny tylko od ich liczby na sekundę.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#5
To jest bezsensu. Niby tylko 1 na 7 badanych widzi obraz który trwa 47 milisekund. Ja zrobiłem filmik w którym na 40 milisekund dałem napis i dziewczyna się zapytała od razu a co to było? Myśle, że nawet gdyby trwało 20 to by zobaczyła.No a zmniejszymy wartościami np 10 to chyba mija sie z celem. No właśnie skoro nawet dziś ciężko jest cos takiego zmontować i odtworzyć to jak to zrobili 1957 roku? Jak technicznie najlepiej to zrobić aby działało? Myślę tu nad eksperymentem dla youtubowiczów :) Ale z tego co wiem to na youtuba maksymalnie chyba 30 fps się da?
Odpowiedz
#6
He, rok 1957... Ale uwzględniasz coś takiego, jak taśma filmowa? I projektor?

Wracają do eksperymentu.
Ze zmontowaniem nie ma problemu, jak pisałem n-klatek to n-klatek. Istotna jest informacja jak szybko to pójdziesz. Eksperyment dla YT jest bez sensu całkowicie, masz tam nie więcej niż 30 fps póki co, czyli 0,03 s (30 milisekund) na klatkę.
W oryginalnym eksperymencie to chyba nawet nie była klatka, tylko sekwencja klatek - było parę mignięć. Ludzie zauważyli, że coś mignęło, ale nie byli w stanie odpowiedzieć co to było.
Natomiast jestem ciekawe, czy zauważysz, bez analizy klatka po klatce ukryty przekaz w tym kultowym shorcie:
A trwają dłużej, niż 1/30 sekundy.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#7
Nie :) A co tam za ukryty przekaz jest?
Odpowiedz
#8
Tak, prośba o pomoc :)

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
#9
"help us all"...
Odpowiedz
#10
Brawo! Jest jeszcze inna wersja tego filmiku, gdzie napisy są wydrapane w trochę innych miejscach, w samym filmie w którym zresztą jestem zakochany jest wiele takich elementów "trzeciego planu", napisy pojawiające się w czarodziejskich gwiazdkach itd.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości